Gwałtu, rety – las nam wycinają!

Mieszkańcy Śremu alarmują – w okolicach cmentarza i zalewu znikają kolejne drzewa. Obawy budzi także planowana wycinka pomników przyrody na Promenadzie.
Reklama

Nadleśnictwo Konstantynowo tłumaczy, że działania są zgodne z Planem Urządzenia Lasu i mają na celu przebudowę drzewostanu. Usuwane są głównie chore drzewa, a w ich miejsce pojawią się nowe nasadzenia.
Czy to konieczna ingerencja, czy nadmierna eksploatacja przyrody? Sprawdzamy.
Ten temat zgłosiła nam czytelniczka, która chce pozostać anonimowa – znamy jednak jej personalia. Chodzi o wycinkę lasu w okolicach śremskiego cmentarza i zalewu.
Nasza rozmówczyni ubolewa nad stanem ochrony przyrody w naszym mieście. Wspominała również o pomnikach przyrody na Promenadzie, które są przeznaczone do wycinki. Zwracała uwagę na brak osób, które przewidziałyby, że drzewa mogą chorować i wymagać interwencji.
Do końca lutego w tym lesie prowadzono wycinkę drzew. Efekty tych działań widać na zdjęciach.
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy rzecznika prasowego Nadleśnictwa Konstantynowo, które prowadziło prace.
Wojciech Fabisiak, rzecznik nadleśnictwa, przesłał nam następujące obszerne wyjaśnienie:
Nadleśnictwo Konstantynowo prowadzi prace na podstawie zatwierdzonego przez Ministra Środowiska Planu Urządzenia Lasu (PUL) na lata 2028-2027. Drzewostany w okolicach miejscowości Psarskie i Szymanowo oznaczone są w PUL jako oddziały leśne nr 213;214;215.
W ramach planowanego powołania lasów o zwiększonej funkcji społecznej (LZFS), Nadleśnictwo Konstantynowo mając świadomośd walorów pozaprodukcyjnych funkcji lasów, zainicjowało proces włączenia całego kompleksu leśnego w okolicy wyżej wymienionych miejscowości jako tzw. lasów społecznych. Przekazane przez Ministerstwo wytyczne, będące efektem pracy Ogólnopolskiej Narady o Lasach, dotyczące lasów o zwiększonej funkcji społecznej zakładają możliwość modyfikacji gospodarki leśnej i takie właśnie podejście, uwzględniające stan lasu, Nadleśnictwo Konstantynowo zastosowało.
Jesteśmy przekonanymi iż poczynione już modyfikacje działao gospodarczych, jak i zapewnienie ciągłości gospodarowania nie są działaniem zagrażającym lasom o zwiększonej funkcji społecznej, lecz działaniem respektującym aktualny stan prawny oraz uwzględniającym potrzebę zapewnienia trwałości lasu oraz zapewnienia ich powszechnej ochrony bez umniejszania funkcji społecznej, w tym powszechnej ich dostępności. Przykładem takich działań są prace leśne w zakresie pozyskania drewna prowadzone w ostatnim czasie w oddziale 213 f leśnictwa Czempiń.
W PUL zaplanowane zostało wykonanie cięcia uprzątającego rębni gniazdowej zupełnej (IIIAU) na powierzchni do odnowienia 3,92 ha. Z inicjatywy Nadleśnictwa Konstantynowo kolejny etap przebudowy drzewostanu przeprowadzony został w sposób zmodyfikowany, by nie zmieniać znacząco istniejącego krajobrazu lasu. Do przebudowy wykorzystana została rębnia stopniowa gniazdowa udoskonalona (IVD). Prace polegały na częściowym usunięciu drzew na około 50% powierzchni, w najmniej stabilnych fragmentach drzewostanu (łącznie około 1,99 ha).
Na powierzchni około 0,7 ha, usytuowanej wzdłuż drogi prowadzącej w stronę cmentarza komunalnego, wycięte zostały tylko drzewa chore, wadliwe mogące stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Kolejnym etapem będzie sadzenie młodych drzew gatunków liściastych i iglastych (buk, dąb lipa, grab, sosna) co pozwoli na zamianę jednogatunkowego lasu iglastego w mieszany. Zaplanowana pierwotnie w PUL ilość drewna do pozyskania wynosiła 1000 m3.
W trakcie projektowania cięć (szacunków brakarskich) miąższość planowanego do pozyskania drewna zmniejszono jednak na 519 m3 pozostawiając fragment starodrzewu. Oznacza to, że planowaną intensywność pozyskania drewna w tej lokalizacji ograniczono z 95% do 52 %, po wykonanym zabiegu intensywność pozyskania była jeszcze niższa ( na poziomie około 300 m3 drewna) czyli ukształtowała się na poziomie około 30%.
Postępowanie hodowlane zaplanowane w tym oddziale jest przykładem modyfikacji cięć rębnych uprzątających, w obszarach uznanych za lasy o dominującej funkcji społecznej zakładającym znaczne wydłużenie okresu wymiany pokoleniowe, zmniejszenie intensywności cięć oraz pozostawienie do naturalnego rozpadu większych fragmentów drzewostanu, wpisującym się w ideę tzw. „spokojnego lasu”.
Pragnę przypomnieć, że ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska wielokrotnie przekazywana była informacja, że podstawowym działaniem w celu zwiększenia ochrony tzw. lasów społecznych będą i powinny byd modyfikacje postępowania gospodarczego w lasach, a nie całkowita rezygnacja z prac hodowlanych. Rozpoczęcie prac zostało poprzedzone informacją o planowanych zabiegach gospodarczych przesłaną do Urzędu Miejskiego w Śremie, zostały one również umieszczone na interaktywnej mapie prac w lasach o zwiększonej funkcji społecznej, zamieszczonej na oficjalnej stronie Nadleśnictwa Konstantynowo
Wojciech Fabisiak, rzecznik nadleśnictwa,
Efekt wycinki prezentujemy na zdjęciach.








Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.