|

Dzisiaj Środa Popielcowa – początek Wielkiego Postu

437678877 446854781160841 6897602916383332775 N
Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa w Śremie. Fot: S. Witasiak.

Dziś obchodzimy Środę Popielcową, jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. To dzień, który rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, będący czasem refleksji, pokuty i duchowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych.

E69cc50f 5273 4eef A8c5 4668aad71c6d
Reklama VW Berdychowski

Głównym obrzędem Środy Popielcowej jest posypywanie głów wiernych popiołem na znak pokuty i nawrócenia. Kapłan wypowiada wówczas słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz”” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Popiół pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku, co podkreśla cykliczność i głęboką symbolikę liturgii.

Julian Fałat, Public domain, via Wikimedia Commons
Julian Fałat, Public domain, via Wikimedia Commons

Post i pokuta

Środa Popielcowa jest dniem postu ścisłego, co oznacza, że wierni zobowiązani są do powstrzymania się od spożywania mięsa oraz do ograniczenia ilości posiłków. Tradycyjnie osoby dorosłe mogą spożyć w ciągu dnia tylko jeden pełny posiłek i dwa mniejsze.

Początek Wielkiego Postu

Okres Wielkiego Postu trwa 40 dni (nie licząc niedziel) i ma swoje korzenie w tradycji biblijnej – symbolizuje m.in. 40-dniowy post Jezusa Chrystusa na pustyni. W tym czasie wierni są zachęcani do modlitwy, postu i jałmużny, które mają pomóc w głębszym przeżywaniu wiary i przygotowaniu do Zmartwychwstania Pańskiego.

Znaczenie Środy Popielcowej

Dla wielu ludzi Środa Popielcowa jest momentem, w którym mogą rozpocząć wewnętrzną przemianę, porzucić złe nawyki i skupić się na duchowym wzroście. To również okazja do refleksji nad własnym życiem i przemijaniem, co przypomina symbolika popiołu. Współczesny świat często skupia się na materialnych aspektach życia, dlatego Środa Popielcowa przypomina o wartościach niematerialnych i duchowych.

Obserwuj nas w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *