Zmarł Tadeusz Warot – nauczyciel historii i muzyki ze śremskiego LO

W czwartek 20 lutego zmarł wieloletni nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Józefa Wybickiego w Śremie, z pasji muzyk, członek Orkiestry Dętej Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego w Śremie (grał na klarnecie).
Sponsorem głównym działu EDUKACJA jest Gaduła – nauka z wyobraźnią:
Msza Święta żałobna zostanie odprawiona w sobotę 22 lutego o godz. 13.00 w Kościele pw. NMP Wniebowziętej – Fara. Różaniec przed Mszą Świętą pogrzebową odbędzie się o 12.30. Po Mszy świętej ceremonia pogrzebowa na cmentarzu parafialnym na ulicy Cmentarnej.
Reklama

Miłość do muzyki zaszczepił w nim Stanisław Ciesielski, kiedy mały Tadek uczęszczał na zajęcia w ramach Społecznego Ogniska Muzycznego. Tadeusz Warot od 1959 r. wchodził w skład Zespołu Instrumentalnego 1O. Drużyny Harcerskiej ZHP im. Stefana Czarnieckiego przy Szkole Podstawowej nr 2., gdzie grał na akordeonie. Zagrał z zespołem koncert jazzowy podczas konkursu Miss Paryża w 1960 r. Po rozpoczęciu nauki przy ul. Poznańskiej, stworzył ze znajomymi sporą grupę wokalno-instrumentalną. Sam grał klarnecie i akordeonie. Grupa występowała do 1964 roku na imprezach szkolnych i środowiskowych oraz obozach ZHP. Ukończył Liceum maturą w 1964 roku. następnie podjął studia historyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Po zakończeniu powrócił do Śremu, i przez kolejne 37 lat nauczał historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Gen. Józefa Wybickiego. Jako pasjonat muzyki, przez lata kształcił kolejne pokolenia uczniów śremskiej Alma Mater, dzieląc się z nimi nie tylko swą wiedzą, ale i radością płynącą ze wspólnego twórczego działania w zespołach wokalno – instrumentalnych. Młodzi muzycy pod opieką profesora Warota prezentowali się m. in. podczas Telewizyjnego Banku Miast, wielu konkursów regionalnych, a nawet międzynarodowych, a członkowie szkolnego chóru mieli okazję występować wspólnie ze śremskim chórem „Moniuszko”. Potwierdzeniem muzycznego zaangażowania w życie szkoły może być też fakt, że to Pan Tadeusz Warot był autorem muzyki do hymnu Liceum, którego słowa ułożyli uczniowie, chcąc uświetnić obchody 135 – lecia istnienia Liceum.
W październiku 1986 roku brał udział w filmie fabularnym Zbigniewa Kuźrniskiego Między ustami a brzegiem pucharu. Na planie filmu w pałacu w Racocie zagrał m.in. z Marianem Zielińskim, Jerzym Andrzejczakiem i innymi. Wystąpili jako zespół przygrywający na balu ziemiańskim.
W 2003 r. został redaktorem naczelnym opracowania „Pierwiosnka” – Jednodniówki wydanej z okazji 145-lecia istnienia szkoły im. gen. Józefa Wybickiego w Śremie, 120-lecia „Pierwiosnka” i 750-lecia lokacji miasta.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.