Stowarzyszenie Memoria i chór Lutnia spotkali się podczas wspólnej Wigilii w KDK w Dolsku
Niezwykłe spotkanie przedświąteczne…
Reklama
16 grudnia w Katolickim Domu Kultury w Dolsku odbyło się niezwykłe spotkanie wigilijne, zainicjowane przez członków stowarzyszenia Memoria z Dolska. W uroczystości udział wzięli członkowie stowarzyszenia, miłośnicy śpiewu Memoria oraz przedstawiciele dolskiego chóru Lutnia. Zaproszony został także ks. Adam Anioł – proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Błażejewie oraz ks. Sławomir Krzeszewski – proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Dolsku.
W spotkaniu udział wzięło prawie pięćdziesiąt osób. Wspólnie spędzony czas upłynął w ciepłej, serdecznej i przyjaznej atmosferze. Był opłatek, bożonarodzeniowe życzenia, rozmowy i wspólne kolędowanie.
Szczególne wrażenie wzbudziła pieśń świąteczna „Kołysanka Świętej Góry” w wykonaniu chóru Lutnia. Autorem słów tego, jakże pięknego, utworu jest nieżyjący już ks. Tadeusz Nagel, natomiast muzykę napisała sistra Maria Franciszka SZŚ.
Miłą niespodzianką okazały się także słodkie upominki oraz figurki Dzieciątka w żłóbku, które uczestnikom wigilijnego spotkania wręczył proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Błażejewie – ks. Adam Anioł.
Koncert kolęd i piosenek bożonarodzeniowych można było usłyszeć także w wykonaniu miłośników śpiewu Memoria. Solo wystąpili: Kornelia Kukowiecka, Karolina Wilczyk, Karina Hasińska oraz Alfred Ciszewicz. Śpiewakom akompaniowała Grażyna Janicka na akordeonie, Katarzyna Rogacka na skrzypcach oraz Bartosz Kwiatkowski, który przepięknie grał na organkach.
Podsumowanie roku 2024 w stowarzyszeniu Memoria
Stowarzyszenie Nieodkryte Tajemnice Ziemi Dolskiej Memoria w niedługim czasie będzie świętować trzecią rocznicę założenia. Aktualnie organizacja liczy dziewiętnastu członków. Prezesem jest Hanna Kozłowska, natomiast wiceprezesem Zygmunt Ostrowski. Stowarzyszenie aktywnie działa, realizując własne projekty, jak również włączając się w lokalne przedsięwzięcia.
Spotkanie wigilijne okazało się doskonałą okazją, by podsumować tegoroczne działania. Rok 2024 zapisał się na kartach stowarzyszenia jako udany i bogaty w różnorodne wydarzenia.
Informacje dotyczące działalności stowarzyszenia Memoria pojawiły się także na facebookowym profilu organizacji, gdzie czytamy: „jednym z pierwszych założeń naszego stowarzyszenia była dbałość o cmentarze ewangelickie (mamy je 4 na terenie gminy) i to udaje się cały czas realizować dzięki pomocy wielu ludzi, których bezinteresowne zaangażowanie jest godne podziwu. Nowym projektem (i najważniejszym w tym roku) była uroczystość upamiętnienia mieszkańców gminy Dolsk, zamordowanych w Katyniu wiosną 1940 roku, która odbyła się w kwietniu, w Błażejewie, a za którą otrzymaliśmy nagrodę w wysokości 14000 zł na gali konkursu ,, Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego”.
Były też inne projekty, jak choćby „Legenda o świętym Jakubie”,
ciekawe wyjazdy do Domachowa, Ponieca czy Lubinia.”
Ważnym elementem stowarzyszenia Memoria jest również działalność charytatywna. Członkowie organizacji chętnie włączali się w organizację imprez i festynów w gminie i powiecie, zapewniając szereg atrakcji uczestnikom poszczególnych wydarzeń.
Zupełnie nową inicjatywą okazali się miłośnicy śpiewu Memoria, którzy swoimi występami uświetnili wiele lokalnych wydarzeń.
Najważniejszą rzeczą okazało się jednak ocalenie od zapomnienia wielu lokalnych historii, zdarzeń i ludzi. Poszukiwanie informacji wymaga oczywiście godzin spędzonych w archiwach, przeczesywania portali internetowych, a nade wszystko spotkań z ludźmi, którzy zgodzili się podzielić własną wiedzą na temat lokalnej historii. Trudno wymienić wszystkich, którzy przyczynili się do zdobywania informacji, warto jednak przywołać kilka ciekawych osób z lokalnej społeczności – Teresę Stryczyńską, Michała Michalskiego, Barbarę Dużyńską oraz Franciszka Budzińskiego. Ich wiedza, jak również informacje przekazane przez inne, równie ciekawe osoby, to żywa historia, której trudno szukać w książkach, archiwach czy internecie.