Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie „patroli obywatelskich” – obawy o bezpieczeństwo i eskalację przemocy
Po bójce w Śremie z udziałem obcokrajowców zaczęły się formować tzw. „patrole obywatelskie”. Teraz przygląda im się Rzecznik Praw Obywatelskich.
Reklama
Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) wystosował oficjalne zapytanie do Komendanta Głównego Policji w związku z działaniami tzw. „patroli obywatelskich”. Te zaczęły się formować m. in. w Śremie czy Kóniku po wydarzeniach z 7 września z plaży miejskiej w Śremie.
RPO stoi na stanowisku, że „patrole obywatelskie” nie tonują nastrojów, wręcz przeciwnie. Wystąpienie RPO zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia związane z aktywnością tych grup, których działania, jak twierdzi RPO, mogą wywoływać nie tylko poczucie zagrożenia wśród obywateli, ale także eskalować niechęć i wrogość wobec cudzoziemców, co stwarza ryzyko aktów przemocy.
Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim wystąpieniu zaznacza, że w mediach pojawiają się relacje o niepokojących zachowaniach uczestników „patroli obywatelskich”. RPO podkreśla, że przemarszom tym często towarzyszy retoryka wyrażająca otwartą wrogość i niechęć wobec cudzoziemców, co nie tylko wzmacnia społeczne uprzedzenia, ale może również doprowadzić do fizycznych ataków na osoby należące do określonych grup narodowościowych czy etnicznych. Tego typu sytuacje budzą niepokój zarówno ze strony obywateli, jak i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne.
RPO stanowczo zaznacza, że manifestowanie postaw opartych na uprzedzeniach, szczególnie tych związanych z narodowością lub pochodzeniem etnicznym, nie może być akceptowane w sferze publicznej. Zdaniem Rzecznika, wszelkie przejawy nienawiści i ksenofobii powinny spotkać się z jednoznaczną reakcją ze strony organów ścigania, które mają obowiązek przeciwdziałać wszelkim formom dyskryminacji i przemocy.
Śremska policja apeluje o spokój i zdrowy rozsądek
W swoim wystąpieniu RPO zwrócił się do Komendanta Głównego Policji z prośbą o udostępnienie informacji na temat skali działalności „patroli obywatelskich” oraz sposobu, w jaki są one nadzorowane przez policję. Rzecznik chce wiedzieć, czy liczba i przebieg zgromadzeń organizowanych przez te grupy są monitorowane oraz jakie działania są podejmowane w przypadku wykrycia incydentów naruszających prawo, zwłaszcza w sytuacjach, gdy w przestrzeni publicznej były głoszone treści ksenofobiczne lub dochodziło do aktów przemocy.
Ponadto, RPO pyta, czy w takich przypadkach wszczynane były postępowania w kierunku ścigania przestępstw.