„Każdemu miejscu pochówku należy się szacunek”. Stowarzyszenia „Memoria” zainicjowało kolejną akcję porządkowania ewangelickich cmentarzy w gminie Dolsk
Członkowie stowarzyszenia „Memoria” wraz z młodzieżą ze szkół w Dolsku i Masłowie oraz mieszkańcami Nowieczka i Malin porządkowali cmentarze ewangelickie w Księginkach, na granicy Masłowa i Trąbinka oraz na Malinach.
Reklama
Cztery cmentarze ewangelickie na terenie gminy Dolsk
Na terenie gminy Dolsk ogółem znajdują się cztery cmentarze ewangelickie. Są one usytuowane w Księginkach, Ostrowiecznie, na pograniczu Trąbinka i Maslowa oraz na Malinach. Członkowie stowarzyszenia Memoria od kilku lat zajmują się porządkowaniem poszczególnych nekropolii. Najstarszy cmentarz ewangelicki znajduje się na granicy Masłowa i Trąbinka – został on oznaczony na mapie już w roku 1821.
Cmentarz w Księginkach, podobnie jak nekropolie na Malinach i w Ostrowiecznie, został założony przed końcem XIX wieku. Pierwotnie cmentarze te należały do parafii Piaski. W roku 1903 w Dolsku wybudowany został kościół ewangelicki, wtedy też powstała w miasteczku parafia ewangelicka, w skład której weszły wspomniane cmentarze.
Kościół oraz parafia ewangelicka znajdowały się w miejscu, gdzie aktualnie usytuowany jest parking przed ośrodkiem zdrowia.
Pomogła młodzież ze szkoły w Dolsku i Masłowie oraz mieszkańcy Malin i Nowieczka
W prace porządkowe w obrębie cmentarza ewangelickiego w Księginkach po raz kolejny włączyli się młodzi wolontariusze ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku. Zaangażowanie młodych ludzi w wykonywanie prac porządkowych, jak również zainteresowanie historią cmentarzy ewangelickich w gminie Dolsk, pozytywnie zaskoczyło członków stowarzyszenia, którzy mają nadzieję, że współpraca będzie kontynuowana podczas kolejnych przedsięwzięć.
Wolontariusze i uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Masłowie włączyli się natomiast w porządkowanie cmentarza na pograniczu Masłowa i Trąbinka. Młodzież z Masłowa po raz pierwszy wzięła udział w akcji porządkowania cmentarzy.
Przypomnijmy, że w październiku 2023 roku miało miejsce uroczyste poświęcenie krzyża i lapidarium na cmentarzu ewangelickim w Masłowie. Dokonał tego proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Dolsku – ks. Sławomir Krzeszowski za pomocą… gałązki bzu. W uroczystości uczestniczył również proboszcz parafii pw. św. Rocha w Wieszczyczynie – ks. Szymon Nowicki.
Odnowieniem krzyża zajął się Tomasz Sikorski ze Śremu.
W prace porządkowe w obrębie cmentarza na Malinach włączyli się mieszkańcy Malin i Nowieczka.
Jak powiedziała Hanna Kozłowska ze Stowarzyszenia Nieodkryte Tajemnice Ziemi Dolskiej Memoria, cmentarz na Malinach jest najlepiej zachowaną nekropolią ewangelicką w gminie Dolsk. Niestety, w jego obrębie można zauważyć ślady kradzieży.
Ogółem znajduje się tutaj około 50 mogił, z czego 19 w tzw. sektorze dziecięcym. Na niektórych zobaczyć można piękne zdobienia, a nawet płyty nagrobne wraz z napisem informującym o tym, czyje ciało zostało złożone w grobie. Podczas ostatnich prac porządkowych odkryte zostały cztery kolejne płyty, w tym dwie z napisami i pięknym epitafium.
Warto zaznaczyć, że na cmentarzach ewangelickich znajdują się zarówno groby niemieckich, jak i polskich ewangelików. Groby Niemców wyznania katolickiego stawiane były na cmentarzach katolickich.
W listopadzie, o ile dopisze pogoda, planowane są prace porządkowe na cmentarzu w Ostrowiecznie.