||||

Środowiska patriotyczne o poranku oddały hołd ofiarom II wojny światowej

Fac89de7 9c95 4578 Bb8c 815b1a18841f
Wiktor Chicheł, wspólne składanie wiązanki, Emil Majsner (fot. Wiktor Chicheł)

W niedzielny poranek 1 września o godz. 4.45 śremskie środowiska patriotyczno-historyczne upamiętniły 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej przy pomniku Żołnierza Polskiego w Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie. Przemawiał radny powiatowy Emil Majsner i sekretarz Śremskiego Instytutu Historii Wiktor Chicheł.

Obchody wybuchu II wojny światowej o 4.45 przy pomniku Żołnierza Polskiego są obchodzone od 2018 roku. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Otwarty Powiat Śremski, na czele z radnym powiatowym Emilem Majsnerem. W późniejszych latach dołączył Śremski Instytut Historii oraz Towarzystwo Historyczne „Sireme”.

Zanim rozpoczęły się obchody, wszyscy zauważyli, że nie wywieszono flagi państwowej na maszcie obok pomnika. Zebranych przywitał pan Majsner, dziękując za przybycie. Podkreślił jak ważna jest pamięć historyczna i obchodzenie ważnych dat dla Polski. Następnie odśpiewano wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Po hymnie głos ponownie zabrał radny powiatowy i przeczytał zebranym o początku II wojny światowej.

Przemowa Emila Majsnera

Po wystąpieniu prowadzącego uroczystość złożono wiązankę kwiatów oraz zapalono znicz pod pomnikiem. Następnie Majsner poprosił o minutę ciszy w celu upamiętnienia ofiar. Po tym geście głos zabrał Wiktor Chicheł, który opowiedział o kampanii wrześniowej i okupacji niemieckiej na terenie Śremu, a także o późniejszej konspiracji antyhitlerowskiej.

Wystąpienie Wiktora Chichła

Na zakończenie obchodów Emil Majsner przedstawił listę kolejnych uroczystości:

“Przed nami teraz są obchody “20 października” na rynku, a 8 listopada kolejny raz organizujemy upamiętnienie ofiar egzekucji w Zbrudzewie. Wszystkich serdecznie zapraszamy do wspólnych obchodów”.

(fot. Wiktor Chicheł)