|

Koniec z papierowymi legitymacjami szkolnymi. Plastik wprowadza bezpieczeństwo, ale też wyższe koszty wydawania

Cb4c6b13 A608 44a7 B77c 6977249070d5 2
Karta papierowa i karta plastikowa (fot. wikipedia.org/legitymacje.szkole.edu.pl)

Od 13 lipca 2024 r. szkoły mogą wydawać uczniom legitymacje szkolne tylko w formie plastikowej karty, nazywanej dotąd e-legitymacją. Uczniowie klas I lub tacy, którzy przeniosą się do danej szkoły czy zagubią dotychczasową – otrzymają ten dokument w formie plastikowej. Wszystkie wydane do 12 lipca legitymacje w formie papierowej zachowują ważność do czasu zakończenia nauki przez ucznia w danej szkole.

Legitymacje szkolne w wersji plastikowej, czyli tzw. e-legitymacje to nie nowość. Możliwość wydawania legitymacji szkolnych w formie plastikowej karty wprowadzono w 2018 r. Funkcjonowały one do tej pory na równi z legitymacjami tradycyjnymi „papierowymi”. Organy prowadzące mogły decydować, w jakiej formie wydadzą uczniowi dokument. 

E69cc50f 5273 4eef A8c5 4668aad71c6d
Reklama VW Berdychowski

W okresie przejściowym plastikowe legitymacje były jedną z opcji, zatem szkoły mogły się na nie decydować, ale nie miały takiego obowiązku. Od 12 lipca br. to się zmieni na podstawie ubiegłorocznego rozporządzenia ministra edukacji. Wszystkie nowo wydane legitymacje będą w formie plastikowej karty. 

Zgodnie z §74 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków legitymacje wydane przed 12 lipca 2024 r. zachowują ważność do czasu ukończenia przez ucznia nauki w danej szkole.

W porównaniu do legitymacji papierowych koszt ten będzie jednak wielokrotnie wyższy. Koszt blankietu papierowego to ok. 0,50 zł za sztukę, a blankietu plastikowego wraz hologramami personalizacja to prawdopodobnie powyżej 10 zł za sztukę.

Plastikowe legitymacje są wielkości karty kredytowej (mają wymiary: 53,98 mm na 85,60 mm). Można w nich stosować elektroniczną warstwę bezstykową. Są w kolorze różowym. Na awersie karty jest miejsce na zdjęcie ucznia (z lewej strony), jego imię lub imiona, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, nazwę i adres szkoły, nazwisko dyrektora szkoły oraz datę wydania dokumentu. W lewym dolnym rogu jest miejsce na numer dokumentu, a prawym znajdzie się symbol mikroskopu. W tle jest rysunek przedstawiający globus, mikroskop i kolbę stożkową. Taki sam awers mają legitymacje dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, policealnych i szkół dla dorosłych.

Na rewersie legitymacji szkolnej jest informacja o uprawnieniu posiadacza legitymacji do ulg na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego. Pod nią osiem miejsc na naklejki holograficzne. W tle jest rysunek przedstawiający mikroskop. Ważność legitymacji dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych będzie poświadczana naklejką holograficzną co roku do 30 września, dla uczniów szkół policealnych i dla słuchaczy szkół dla dorosłych dwa razy do roku: do 1 marca i do 30 września.

Obserwuj nas w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *