Sołtys Mariusz Dyderski na tle wioskowej sceny do masowych imprez
Sołtys Mariusz Dyderski na tle wioskowej sceny do masowych imprez

Nochowo: Najważniejsze są imprezy integracyjne!

Co o tym sądzisz?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

Można z całą stanowczością stwierdzić, że Nochowo to wieś z tradycjami. Istnieje ona od 1292 roku, kiedy to książę Polski Przemysł II sprzedał wieś sołtysowi Zachariaszowi i jego bratu Wilhelmowi. W Nochowie też podobno, jak opisuje kronikarz Jan Długosz – przebywał osobiście król Polski Władysław Jagiełło. Działo się to 7 lipca 1416 roku.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Dziś wioska liczy około 1940 formalnie zameldowanych mieszkańców – jest więc większa niż miasto Dolsk – stolicy jednej z czterech gmin tworzących powiat śremski. Jednak nie ma w chwili obecnej obowiązku meldunkowego i szacuje się, że w Nochowie zamieszkuje około 2500 osób.

W wiosce istnieje całe mnóstwo różnego rodzaju podmiotów gospodarczych – od wielkiej firmy Rehau począwszy – na jednoosobowych działalnościach gospodarczych kończąc. Można też powiedzieć, że wioska zatraciła w pewnym sensie swój typowo wiejski charakter. Zaczyna się ona bowiem praktycznie na końcu dzielnicy Śremu – Jezioranach i sięga do Gaju, a z drugiej strony do Kadzewa.

Nochowo nigdy też nie miało świetlicy wiejskiej. Zebrania odbywają się w miejscowej Szkole Podstawowej, która nosi imię hrabiego Władysława Zamoyskiego. Na terenie sołeckim oprócz placu zabaw od dwóch lat istnieje murowana scena z zapleczem. To tam odbywają się widowiska muzyczne towarzyszące imprezom integracyjnym.

Sołtysem Nochowa – drugą kadencję jest Mariusz Dyderski, którego podczas ostatnich wyborów poparło 61 obecnych na zebraniu osób – przeciw było 6. Poprzednia kadencja była niekompletna, bowiem Dyderski zastąpił na tym stanowisku Bartosza Skrzypczaka, który wyprowadził się z wioski. Mariusz Dyderski ma 42 lata i prowadzi własną działalność gospodarczą – produkując meble na wymiar.

Sołtys jest też prezesem stowarzyszenia o nazwie: “Nochowo wieś z przyszłością”.

Dzięki temu udaje nam się wygrywać konkursy na dotacje i możemy mieszkańcom oferować na przykład bezpłatne porady prawne, badania profilaktyczne dla osób 40 plus, badania mammograficzne i cytologiczne.

– wyjaśnia Mariusz Dyderski

Wszelkie te działania odbywają się na zapleczu sceny. Zaplecze to nie może jednak (z uwagi na niewielką powierzchnię służyć jako świetlica.

Rozmawiałem z burmistrzem Śremu Grzegorzem Wiśniewskim i obiecał on, że znajdzie w przyszłości pieniądze na rozbudowę tej naszej sceny i w ten sposób doczekamy się świetlicy/

– mówi sołtys

Nasz rozmówca ubolewa też nad faktem, że takie duże sołectwa jak Nochowo są pokrzywdzone w podziale pieniędzy na fundusz sołecki.

Aby dostać maksymalną kwotę 54 tysięcy złotych na ten fundusz trzeba mieć 900 mieszkańców. Taką samą kwotę dostają te wioski, które zamieszkuje dużo więcej osób. To nie jest sprawiedliwe.

– uważa sołtys

Oczkiem w głowie sołtysa jest organizowanie imprez integracyjnych. Jest ich kilka w roku: od Dnia Kobiet poczynając – na Mikołajkach kończąc. Dwie sztandarowe imprezy odbywają się z okazji Dni Nochowa (nazwa potoczna, gdyż świętuje się jeden dzień) i na zakończenia lata.

Najbliższa impreza odbędzie się w piątek 12 lipca (plakat imprezy na zdjęciu obok) i będzie miała – jak widać – sporo atrakcji. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Miłośnicy mocnych wrażeń (takim zapewne jest lot helikopterem) za 150 złotych będą mogli zobaczyć swoją wioskę z lotu ptaka. Lot będzie trwał od 3 do 5 minut.

Całość imprezy zakończy zabawa taneczna z oficjalnym zakończeniem o drugiej godzinie w nocy z piątku na sobotę.

Sołtys Nochowa serdecznie zaprasza – nie tylko swoich mieszkańców.

Program Dnia Nochowa - AD 2024
Program Dnia Nochowa – AD 2024

Zostaw komentarz