Sześć mandatów z Wielkopolski. KO wygrywa, wysoki wynik Konfederacji [sondaże]
Za nami wybory do Parlamentu Europejskiego z niedzieli 9 czerwca. Poznaliśmy wyniki sondaży exit i late poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP, które pozwalają podać już dokładną liczbę mandatów z Wielkopolski. KO z dwoma miejscami, a reszta po jednym reprezentancie.
Zanim przejdziemy do wyników late poll, warto zobaczyć te wcześniejsze, które zawierają informacje o wynikach w Wielkopolsce:
- Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska – 40,3 proc.
- Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość – 26,8 proc.
- Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość – 14,1 proc.
- Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe – 10,2 proc.
- Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica – 7,4 proc.
- Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska W Normalnej Europie – 0,6 proc.
- Komitet Wyborczy PolExit – 0,2 proc.
- Pozostałe komitety – 0,4 proc. głosów.
Natomiast z badania late poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP wynika, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w całej kraju, KO zdobyła 37,4 proc. głosów, PiS – 35,7 proc., Konfederacja – 11,8 proc., TD – 7,3 proc., Lewica – 6,6 proc. Według tego Koalicja Obywatelska i PiS zdobyły po 20 mandatów, Konfederacja – 6, Trzecia Droga – 4, a Lewica 3.
W Wielkopolsce daje to pewne miejsca w Europarlamencie następującym kandydatom:
- Ewa Kopacz – Koalicja Obywatelska
- Michał Wawrynkiewicz – Koalicja Obywatelska
- Marlena Maląg – Prawo i Sprawiedliwość
- Anna Bryłka – Konfederacja Wolność i Niepodległość
- Krzysztof Hetman – Trzecia Droga (Polskie Stronnictwo Ludowe)
- Joanna Scheuring-Wielgus – Lewica
Mimo że nie znamy oficjalnych wyników Państwowej Komisji Wyborczej, to w Wielkopolsce liczba mandatów się nie zmieni i wspomniane wyżej osoby, mogą już się szykować do pracy w Parlamencie Unii Europejskiej od 1 lipca.
Warto zaznaczyć, że podczas kampanii wyborczej troje z nowych europarlamentarzystów odwiedziło Śrem, zachęcając na oddanie głosu akurat na ich kandydaturę. Byli to: Marlena Maląg, Anna Bryłka i Krzysztof Hetman. Eurodeputowani Koalicji Obywatelskiej nie pojawili się na naszym terenie.