Img 7511
Widok na Bramę Rybę ze stanowiska śremskiego wyjazdu na Lednicę (fot. Wiktor Chicheł)
 • Home
 • Aktualności
 • Liczna grupa m.in. ze Śremu pojechała na Lednicę, by “wrócić do domu” i wielbić Boga

Liczna grupa m.in. ze Śremu pojechała na Lednicę, by “wrócić do domu” i wielbić Boga

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
6
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W sobotę 1 czerwca o godz. 9.00 liczna grupa młodzieży wyjechała spod kościoła pw. NSJ w Śremie na Spotkanie Młodych Lednica 2000. Ogółem ze Śremu i Zaniemyśla przybyło na Pola Lednickie 95 osób z dekanatu śremskiego, kórnickiego, ale także nowomiejskiego.

Młodzież po 1,5 h jazdy przywitała piękna, czerwcowa pogoda. Słońce prażyło z bezchmurnego nieba niesamowicie. Dojazd do samego ośrodka dominikańskiego jest niemożliwy i autobusy zatrzymują się na specjalnych parkingach. Z tego powodu ostatnie 3 kilometry pielgrzymi muszą przejść piechotą, co jednak jest miłym spacerem, ponieważ trasa wiedzie przez malownicze pola z wieloma kwitnącymi wiosennymi kwiatami.

W drodze na Pola Lednickie (film – Wiktor Chicheł)

Lednica to największe w Polsce spotkanie katolickiej młodzieży z Polski i zagranicy. Oprócz modlitwy uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach, wysłuchania konferencji, rozmów z kapłanami, a także przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Trzeba zaznaczyć, iż były obecne w tym roku bardzo znane w świecie katolickim osoby, jak Tomasz Samołyk, Marcin Zieliński czy Daniel Wojda – oni prowadzili warsztaty.

O godz. 15.00 zawsze odmawia się zgodnie z zaleceniem Jezusa, które przekazał św. s. Faustynie Kowalskiej – Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Ta tegoroczna na pewno będzie zapamiętana przez ok. 20 tys. katolików zebranych na Polach Lednickich. W okolicach godz. 15.30 pojawił się deszcz, który nie odpuszczał przez dłuższą chwilę i co jakiś czas zwiększał intensywność, przekształcając się w ulewę.

Natomiast konferencje wygłosili najpierw małżeństwo Gomułków, które prowadzi profil na Instagramie “Początek Wieczności”. Następnie doszło do nowości na Lednicy – połączenie świadectwa z koncertem muzyki rap. Grzegorz Czerwicki opowiadał o swojej historii, kiedy z kryminalisty stał się mężem i ojcem, a także odnalazł swoją siostrę po latach rozłąki. W przerwach swoje utwory grał Anatom – raper chrześcijański z Nowego Targu. Także opowiedział swoje świadectwo. Pod Bramę Rybę zaprosił do przedpremierowego zaśpiewania najnowszego singla – Magdalenę Koszyk, a także wspólnie z Piotrem “Tau” Kowalczykiem zagrali razem po siedmiu latach po wydaniu utworu – “Last Minute”.

Nieodłącznym elementem Spotkań Lednickich są śpiewy lednickie, prowadzone przez Scholę Lednicką i zespół „Siewcy Lednicy”, a także tańce wszystkich uczestników pod kierunkiem lednickich wodzirejów. Niespodzianką części muzycznej spotkania była nowa wersja tegorocznej pieśni zespołu Siewcy Lednicy “Wracam do domu”, zaaranżowana przez DJ-a Skytecha. Była grana aż dwa razy, a wszyscy niesamowicie się bawili. Od kilku lat i w sobotę nie było inaczej – na niebie pojawił się duet akrobacyjny grupy Żelazny, który nakreślił na tle deszczowych obłoków serce i znak hostii, a potem pozdrowił zebranych.

Śremska młodzież bawi się do utworu Anatoma (film – Wiktor Chicheł)

W tym momencie chciałbym się zatrzymać i oddać głos uczestnikom. Udało mi się porozmawiać z kilkoma osobami od od podstawówki do szkoły średniej, a nawet z obecnie jej absolwentem. Motywacje przyjazdu na Lednicę były różne i można podzielić je aż na trzy kategorie:

I Spotkanie z Bogiem:

– Przyjechałam na Lednicę, ponieważ kocham łączyć się z Bogiem czy to przez taniec, czy to przez śpiew, ale także przez poznawanie innych ludzi. 

– Świetnia okazja do bliższego poznania Pan Boga i cieszenia się Jego obecnością

Można poznać wiele osób, porozmawiać z różnymi księżmi, poznać też, co inni myślą o Bogu, jak Go postrzegają. No i fajna zabawa!

II Atmosfera, znajomi:

– „Przyjaciele mnie namówili na przyjazd. Jest ogólnie miła atmosfera”.

– „Jest bardzo fajna atmosfera.”

– „Jest to fajna inicjatywa, niedaleko od nas się odbywa. Można posłuchać ciekawych rzeczy i spotkać się też ze znajomymi”.

III Ciekawość

Byłam ciekawa jak to tutaj wygląda”.

Spotkanie Lednica 2000 oficjalnie rozpoczęło się wraz z biciem dzwonu lednickiego w sobotę o 17:00. Odbyła się procesja z krzyżem lednickim, ikoną Matki Bożej Częstochowskiej oraz relikwiami świętych i błogosławionych. 

Co roku najważniejszym punktem spotkania lednickiego jest Eucharystia sprawowana pod Bramą Rybą. Wcześniej młodzi odnowili także przyrzeczenia chrzcielne. W tym roku Eucharystii przewodniczył Prymas Polski abp. Wojciech Polak, a homilię wygłosił ordynariusz sosnowiecki bp Artur Ważny. W koncelebrze znalazło się kilkuset kapłanów, w tym Metropolita Poznański Abp Stanisław Gądecki.

Księża ze Śremu zmierzający na mszę św. (film – Wiktor Chicheł)

Po spotkaniu udało mi się uzyskać opinię jednego z uczestników związanego ze Śremem – Filipem:

„Przede wszystkim dla doświadczenia tej niesamowitej bliskości z Bogiem i drugim człowiekiem. To bardzo budujące gdy wokół widzi się wielu ludzi w podobnym wieku. Do tego duchowni i świeccy, którzy animują i dają możliwość dyskusji o różnych trudach życia codziennego. 

Lednica jest też bardzo urokliwym miejscem. Bardzo lubimy tam z żoną wracać w ciągu roku. Wokół jeziora przebiega również szlak św. Jakuba, można zobaczyć skansen zlokalizowany nieopodal w Dziekanowicach, Muzeum, odwiedzić dom rekolekcyjny Dominikanów, grób Ojca Jana Góry. Piękne miejsce gdzie wypoczywa ciało i dusza!”

W wyjeździe brała udział młodzież z następujących podmiotów:

 • Centrum Duszpasterstwa Młodzieży “Przystań” w Śremie
 • Parafia NMP Wniebowziętej w Śremie
 • Parafia pw. Bł Michała Kozala w Śremie
 • Parafia pw. Ducha Świętego w Śremie
 • Parafia św. Wawrzyńca w Zaniemyślu
 • Parafia pw. NSJ w Śremie
 • Parafia pw. Św Michała Archanioła w Dolsku
 • Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Józefa Wybickiego w Śremie

Spotkania w Lednicy zapoczątkował o. Jan Góra OP. Pierwsza edycja odbyła się w 1997 r. Początkowo organizowano je w wigilię Zesłania Ducha Świętego, a od 2005 roku – w pierwszą sobotę czerwca. Każde z nich ma swoje hasło, które wyznacza punkty programu. Miejscem spotkania są Pola Lednickie, które od 1 stycznia 2013 roku są odrębną miejscowością. Miejsce to wybrano, ponieważ według części przekazów historycznych, na wyspie Ostrów Lednicki miał miejsce chrzest Polski. Inicjator zmarł w 2015 r. i duszpasterzami Lednicy następnie byli o. o. Wojciech Prus i WojciechSurówka OP. Obecnie tę funkcję sprawuje o. Tomasz Nowak OP. 

W 1997 roku, podczas pierwszego spotkania młodych nad Polami Lednickimi przeleciał w helikopterze św. papież Jan Paweł II, który udawał się z Gorzowa do Gniezna. Ojciec Święty nigdy jednak nie wziął udziału w spotkaniu. Natomiast w 2018 roku, z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, na Lednicę przybył, jako pierwszy przedstawiciel Państwa w historii – Prezydent RP Andrzej Duda, który przemówił do młodzieży, tańczył wraz z wodzirejami do lednickich pieśni, a także każdemu podarował w okazjonalnym opakowaniu flagę Polski.

(fot. Wiktor Chicheł)

1 Comments Text
 • Zostaw komentarz