705e360a F84d 4894 83d9 47df22c27b8b
Podpis Henryka Plecińskiego i herb K! Primislavia (fot. www. polska1926.pl/Archiwum Korporacyjne)

Henryk Pleciński. Ziemianin z Grzymysławia w Armii Krajowej

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

113 lat temu, 3 czerwca 1911 roku, na świat przyszedł Henryk Pleciński ps. “Poradoń” polski działacz akademicki, żołnierz Wojska Polskiego i członek Armii Krajowej.

Henryk Pleciński urodził się 3 czerwca 1911 roku, jako syn Kazimierza i Marii z domu Szuman. Miał brata Feliksa. Został absolwentem Gimnazjum Klasycznego im. gen. Józefa Wybickiego w Śremie i zdał maturę w 1930 r. Następnie był studentem Uniwersytetu Poznańskiego i podczas nauki został członkiem Korporacji Akademickiej Primislavia. Do niej również należał jego brat. Primislavia została założona 15 października 1927 roku przez grupę studentów o pochodzeniu ziemiańskim. Przez cały okres istnienia utrzymywała charakter elitarny, zrzeszając młodzież akademicką wyższych klas społecznych. Primislavia była najstarszą i największą korporacją sanacyjną, czyli wspierającą rządy obozu Piłsudskiego w Poznaniu. Związana była z organizacją piłsudczykowską – Myśl Mocarstwowa, o profilu konserwatywnym. Ponadto ukończył Wołyńską Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii i został następnie przypisany do 25 Pułku Artylerii Lekkiej w Kościanie. W 1939 roku zamieszkał we własnym majątku Grzymysław pod Śremem.

W czasie kampanii wrześniowej był dowódcą II baterii artylerii Wielkopolskiej Dywizji Piechoty Armii Poznań. Walczył m.in. w bitwie nad Bzurą. W czasie okupacji niemieckiej przebywał w Goszycach w Małopolsce. Został żołnierzem Armii Krajowej pod ps. „Paradoń” w oddziale krakowskiego Kedywu „Skok” w baonie por. „Skały”. Dołączył do podziemia w miejscowości Czajęczyce. W Pietrzejowicach, majątku por. Stanisława Goszczyńskiego, ps. „R”, pod kryptonimem „Piwonia” był punkt kontaktowy dla władz organizacyjnych Kedywu i Batalionu “Skała”. Willa ta znajdowała się w otwartych polach, ok. 2 kilometry na wschód od Kocmyrzowa. Pełniła ona również funkcję punktu sanitarnego, który obsługiwała żona gospodarza Zofia i siostra Maria ps. „Pobożanka”. Tu ukrywał się Pleciński. W 1943 r. odbierał przysięgę Armii Krajowej od Danuty Szczepańskiej z d. Wolskiej ps. „Leśna”. Dalsze losy wojenne i czasów Polski Ludowej są nieznane.

Był żonaty z Henryką Górską i posiadali dwójkę dzieci. Zmarł 13 sierpnia 1963 roku w Poznaniu i został pochowany na Cmentarzu Junikowskim (Pole 17, Kwatera 4, Rząd 5, Miejsce 166).

Zostaw komentarz