Projekt Bez Nazwy (6)
Po lewej: Janusz Korczak jako dziecko. Po prawej: Korczak wśród dzieci. Fot: Muzeum Treblinka.
  • Home
  • Aktualności
  • Janusz Korczak: Prekursor nowoczesnej pedagogiki i obrońca praw dziecka

Janusz Korczak: Prekursor nowoczesnej pedagogiki i obrońca praw dziecka

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W sobotę 1 czerwca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Jedną z osób, które w historii naszego kraju najbardziej zasłużyły się dla dzieci był Janusz Korczak. Od prawie dwóch lat jest on również patronem Szkoły Podstawowej w Zbrudzewie.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Henryk Goldszmit, znany powszechnie jako Janusz Korczak, urodził się w 1878 roku w Warszawie. Był wybitnym lekarzem, pedagogiem, pisarzem i działaczem społecznym, który poświęcił swoje życie walce o prawa dziecka i tworzeniu lepszego świata dla najmłodszych.

Innowacyjny pedagog i twórca Domu Sierot

Korczak wyprzedzał swoją epokę, traktując dziecko jako pełnoprawną jednostkę, obdarzoną własnymi myślami, uczuciami i potrzebami. Swoje rewolucyjne idee wcielił w życie, zakładając w 1912 roku Dom Sierot dla żydowskich dzieci w Warszawie. Placówka ta stała się prawdziwą republiką dziecięcą, gdzie mali mieszkańcy mieli realny wpływ na życie społeczności. Korczak wprowadził innowacyjne metody wychowawcze, oparte na wzajemnym szacunku, samorządności i zaangażowaniu dzieci w codzienne sprawy placówki.

Bogaty dorobek literacki i pedagogiczny

Oprócz działalności pedagogicznej, Korczak był płodnym pisarzem. Stworzył bogaty dorobek literacki, obejmujący książki dla dzieci i młodzieży, utwory pedagogiczne oraz reportaże i felietony. Do jego najbardziej znanych dzieł należą:

  • “Jak kochać dziecko” – zbiór mądrych rad i obserwacji dotyczących wychowania dzieci, opartych na szacunku i zrozumieniu.
  • “Król Maciuś Pierwszy” – opowieść o przygodach chłopca, który zostaje królem i uczy się rządzić krajem w sposób sprawiedliwy i mądry.
  • “Pamiętnik z getta” – wstrząsający zapis codziennego życia w warszawskim getcie podczas II wojny światowej, ukazujący heroizm Korczaka i jego opiekę nad dziećmi w skrajnie trudnych warunkach.

Bohater i ofiara mrocznych czasów

Podczas II wojny światowej Korczak odmówił opuszczenia swoich podopiecznych i dzielił z nimi tragiczny los w getcie warszawskim. Wykorzystywał swoją pozycję i sławę, aby chronić dzieci przed okrucieństwami wojny i dawać im choć namiastkę normalnego życia. Organizował gry, przedstawienia i zajęcia edukacyjne, niosąc im nadzieję i ucieczkę od mrocznej rzeczywistości. W 1942 roku, wraz z grupą około 200 dzieci, został wysłany do obozu zagłady w Treblince, gdzie zginął śmiercią męczeńską.

Trwałe dziedzictwo

Janusz Korczak pozostawił po sobie nieocenione dziedzictwo. Jego idee wywarły ogromny wpływ na rozwój pedagogiki na całym świecie. Do dziś jest uważany za ikonę walki o prawa dziecka i wzór postępowania dla wszystkich, którzy pracują z dziećmi.

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama
Oferta Pracy Kierowcy

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]