83789692 4ba7 43a2 8bde Fcacec88b52a
Procesja Bożego Ciała ulicami Jezioran. Fot: R. Pawliński.
  • Home
  • Aktualności
  • W parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa w Śremie odbyła się procesja z okazji Bożego Ciała

W parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa w Śremie odbyła się procesja z okazji Bożego Ciała

Co o tym sądzisz?
+1
1
+1
2
+1
3
+1
2
+1
0
+1
0
+1
1

W czwartek, 30 maja 2024 roku, ulicami Śremu przeszło wiele uroczystych procesji z okazji Bożego Ciała. Jedną z nich zorganizowała parafia pw. Najświętszego Serca Jezusa w Śremie.


Berdychowski Kwiecien2 2024

W czwartek, 30 maja 2024 roku, ulice Śremu ponownie rozbrzmiały modlitwą i śpiewem podczas uroczystej procesji Bożego Ciała. Wierni z parafii Najświętszego Serca Jezusa pod przewodnictwem księdza proboszcza zebrali się, aby uczcić Najświętszy Sakrament.

Msza Święta rozpoczęła się o godzinie 10:00 na placu przy ulicy Chłapowskiego, w pobliżu Spółdzielni Mieszkaniowej. Po uroczystej Eucharystii wyruszyła procesja, prowadzona przez kapłanów, ministrantów, poczty sztandarowe oraz wiernych.

Po Mszy Świętej odbyła się procesja ulicami miasta

Trasa procesji wiodła ulicami Chłapowskiego, Moniuszki, Paderewskiego, Konstytucji 3 Maja oraz Chopina i prowadziła do kościoła. Na jej trasie wyznaczono cztery ołtarze, przy których zatrzymywano się, aby odśpiewać fragmenty Ewangelii i odmówić modlitwy.

I ołtarz

Fb11d5ee Aaa4 4b13 8efb 143cf66e78af
I ołtarz mieścił się na ulicy Chłapowskiego. Fot: R. Pawliński.

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

W pierwszy dzień Przaśników przystąpili do Jezusa uczniowie i zapytali Go: “Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali Paschę do spożycia?” On odrzekł: “Idźcie do miasta, do znanego nam człowieka, i powiedzcie mu: Nauczyciel mówi: Czas mój jest bliski; u ciebie chcę urządzić Paschę z moimi uczniami”. Uczniowie uczynili tak, jak im polecił Jezus, i przygotowali Paschę.
A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: “Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje”. Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: “Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów”. Lecz powiadam wam: “Odtąd nie będę już pił z tego owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę z wami nowy, w królestwie Ojca mojego”.

Oto słowo Pańskie.

Ewangelia przy Pierwszym Ołtarzu (Mt 26,17-19.26-29)

II ołtarz

445375958 1435110650452904 7556714696810024921 N
II ołtarz znajdował się przy ulicy Paderewskiego. Fot: S. Witasiak

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Gdy znowu wielki tłum był z Jezusem i nie mieli co jeść, przywołał do siebie uczniów i rzekł im: “Żal mi tego tłumu, bo już trzy dni trwają przy Mnie, a nie mają co jeść. A jeśli ich puszczę zgłodniałych do domu, zasłabną w drodze; bo niektórzy z nich przyszli z daleka”. Odpowiedzieli uczniowie: “Skąd tu na pustkowiu będzie mógł ktoś nakarmić ich chlebem?” Zapytał ich: “Ile macie chlebów?” Odpowiedzieli: “Siedem”.
I polecił ludowi usiąść na ziemi. A wziąwszy siedem chlebów, odmówił dziękczynienie, połamał i dawał uczniom, aby je rozdzielali. I rozdali tłumowi. Mieli też kilka rybek. I nad tymi odmówił błogosławieństwo i polecił je rozdać. Jedli do sytości, a pozostałych ułomków zebrali siedem koszów. Było zaś około czterech tysięcy ludzi. Potem ich odprawił.

Oto słowo Pańskie.

Ewangelia przy Drugim Ołtarzu (Mk 8,1-9)

III ołtarz

445573798 1842735769583056 9215209199445706183 N
Trzeci ołtarz znajdował się przy ulicy Konstytucji 3 maja. Fot: S. Witasiak.

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Trzeciego dnia po śmierci Jezusa dwaj z Jego uczniów byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej sześćdziesiąt stadiów od Jerozolimy. Rozmawiali oni z sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło. Gdy tak rozmawiali i rozprawiali z sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. Lecz oczy ich były niejako na uwięzi, tak że Go nie poznali.
Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał, jakoby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: “Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił”. Wszedł więc, aby zostać z nimi.
Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu.
I mówili nawzajem do siebie: “Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?”
W tej samej godzinie wybrali się i wrócili do Jerozolimy. Tam zastali zebranych Jedenastu i innych z nimi, którzy im oznajmili: Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi. Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze, i jak Go poznali przy łamaniu chleba.

Oto słowo Pańskie.

Ewangelia przy Trzecim Ołtarzu (Łk 24,13-16.28-35)

IV ołtarz

440941315 866883655206656 8867257988052241424 N
Czwarty ołtarz mieścił się przy ulicy Chopina. Fot: S. Witasiak.

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

W czasie ostatniej wieczerzy Jezus, podniósłszy oczy ku niebu, modlił się tymi słowami:
“Ojcze nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał.
I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś.
Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata. Ojcze sprawiedliwy! Świat Ciebie nie poznał, lecz Ja Ciebie poznałem i oni poznali, żeś Ty Mnie posłał. Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich”.

Oto słowo Pańskie.

Ewangelia przy Czwartym Ołtarzu (J 17,20-26)

Zostaw komentarz