21e6ab7e A2d3 4c9c B893 96a8164804e5 2
Najświętszy Sakrament w Monstrancji i tłumy wiernych na rynku (fot. Wiktor Chicheł)

Procesja Bożego Ciała śremskiej fary po Starym Mieście

Co o tym sądzisz?
+1
1
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
1

W czwartek 30 maja w Boże Ciało w godzinach przedpołudniowych ulicami Starego Miasta przeszła uroczysta procesja zorganizowana przez parafię farną pw. Najświętszej Maryi Panny w Śremie.

O godz. 10.00 została odprawiona msza św., po której wyruszyła Procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy – ulicami: Farną, Pl. 20 Października i Ks. P. Wawrzyniaka. Ołtarze były usytuowane: 

  • I – przy domu państwa Tomczaków; 
  • II – przy ul. Szkolnej; 
  • III- przy ul. Szewskiej; 
  • IV – przy figurze Matki Bożej.
Procesja wędruje od I do II ołtarza (film – Wiktor Chicheł)

Ołtarze oznaczają 4 ewangelie zawarte w Nowym Testamencie, których autorami są Marek, Mateusz, Łukasz, Jan. Ponadto przypominają również 4 strony świata, co podkreśla uniwersalny charakter wiary katolickiej i misję głoszenia ewangelii wszystkim ludziom.

Przy pierwszym ołtarzu odczytywany jest fragment Ewangelii wg św. Mateusza o ostatniej wieczerzy i nawiązuje do ustanowienia przez Jezusa Eucharystii. Drugi ołtarz jest związany z fragmentem Ewangelii wg. św. Marka, dotyczącym rozmnożenia chleba. Przy trzecim z ołtarzy kapłan czyta fragment Ewangelii wg św. Łukasza, który opowiada o zaproszonych na ucztę. Ostatni ołtarz natomiast dotyczy Ewangelii wg św. Jana i sakramentu zjednoczenia.

Podczas procesji były noszone feretrony ze wizerunkami świętych, figura Matki Boskiej Fatimskiej oraz sztandary m.in. OSP Orkowo. Przy ostatnim ołtarzu ks. prałat Marian Brucki wykonał błogosławieństwo na cztery strony świata.

Błogosławieństwo na cztery strony świata (film – Wiktor Chicheł)

Po wejściu do kościoła farnego wybrzmiało uroczyste „Te Deum laudamus” (pol. Ciebie Boga wysławiamy). Jest to uroczysty, wczesnochrześcijański hymn dziękczynny śpiewany przy szczególnych okazjach. Na wyjście służby liturgicznej odśpiewano w świątyni „Boże coś Polskę”. Pieśń może być interpretowana z eschatologicznej perspektywy polskiego mesjanizmu: operując hasłami Bóg i Ojczyzna, stanowi ona przypomnienie o biblijnym przymierzu Boga z narodem wybranym. Po procesji odbyła się kolejna msza św.

Kwiaty na ołtarze były przynoszone przez parafian, którzy także udekorowali swoje mieszkania i domy, co podkreślał ks. prała Marian Brucki: 

„Nieważne czy procesja będzie przechodzić obok naszego domu. Niech to będzie piękne wyznanie naszej wiary”.

Ponadto mieszkańcy Zbrudzewa przygotowali dziewięć brzóz, które są ważnym elementem ołtarzy, a także jedna znajduje się w kościele.

(fot. Wiktor Chicheł)

Zostaw komentarz