1 (8)
Dyrektor Anna Laska - Szmyt o śremskiej bibliotece
  • Home
  • Aktualności
  • Biblioteka, czyli miejsce na czasie. Rozmawiamy z dyrektor śremskiej biblioteki Anną Laską – Szmyt

Biblioteka, czyli miejsce na czasie. Rozmawiamy z dyrektor śremskiej biblioteki Anną Laską – Szmyt

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Biblioteka Publiczna im. H. Święcickiego w Śremie to miejsce, gdzie bardzo dużo się dzieje i każdy znajdzie coś dla siebie. Są warsztaty, spotkania z autorami, wydarzenia kulturalne oraz przede wszystkim literatura w szerokim wydaniu. O śremskiej bibliotece rozmawialiśmy z dyrektor Anną Laską – Szmyt.


Berdychowski Kwiecien2 2024

W. Kaptur: Biblioteka Publiczna w Śremie to nie tylko książki, ale również wiele ciekawych zajęć, warsztatów, spotkań i imprez. Jak to się stało, że biblioteka stała się miejscem, gdzie kultura tętni swoim życiem?

A. Laska – Szmyt: Biblioteka to instytucja kultury, której głównym zadaniem jest gromadzenie, ochrona i udostępnianie zbiorów. To już nie tylko książki w tradycyjnej odsłonie, ale również audiobooki, filmy, bajki i gry planszowe. Zależy nam, by całe to bogactwo było dostrzegane i wykorzystywane przez społeczeństwo. Stąd tak wiele rozmaitych aktywności kulturalnych. Często to nie książka, ale właśnie wydarzenie artystyczne, warsztaty czy inne zajęcia sprawiają, że mieszkańcy zaglądają do biblioteki po raz pierwszy i stają się naszymi Czytelnikami. Taka sytuacja ma miejsce nie tylko w bibliotece głównej, ale także w pięciu naszych filiach na terenie Gminy Śrem.
W śremskiej książnicy pracuje zespół wykwalifikowanych, kreatywnych ludzi pełnych pasji i chęci działania – nie marnujemy tego potencjału i staramy się w pełni go wykorzystywać w celu promowania czytelnictwa i naszej Biblioteki.

W. Kaptur: Ostatnio odbył się Koncert Dobrych Myśli w Muzeum Śremskim, gdzie to Pani wraz z zespołem wystąpiła w ramach Tygodnia Bibliotek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem co było widać po sali pełnej ludzi. Czy mają Państwo w planach kolejne koncerty?

A. Laska – Szmyt: Koncert Dobrych Myśli powstał przede wszystkim z myślą o Tygodniu Bibliotek. Po wielu latach nieobecności na scenie chciałam na nią wrócić w zupełnie innej odsłonie i specjalnie na tę okazję powołałam do życia Zespół muzyków, z którymi pół roku pracowaliśmy nad przygotowaniem repertuaru pełnego dobrych myśli.


Po Koncercie spłynęło do nas mnóstwo pięknych słów od poruszonych słuchaczy. Prócz komplementów często pojawiał się komentarz, że było to ważne przeżycie, że padło wiele ważnych słów tak potrzebnych w świecie przepełnionym lękiem, bylejakością i tęsknotą za spokojem. Jestem za to bardzo wdzięczna! Dlatego bardzo chcielibyśmy zagrać wspólnie jeszcze raz! Pojawiły się już nawet pierwsze propozycje, ale na razie czekamy na rozwój sytuacji z optymistycznym nastawieniem. Tylko dobre myśli rodzą dobre rzeczy.

W. Kaptur: Czy biblioteka będzie wdrażać w tym roku nowe pomysły do swojej oferty?

A. Laska – Szmyt: Każdego roku w ofercie biblioteki pojawia się coś nowego. Wiele przedsięwzięć rodzi się na bieżąco w ciągu roku – staramy się reagować na potrzeby społeczeństwa, pojawiają się nowi ludzie z chęcią współpracy, powstają nowe programy, do których dołączamy. Reagujemy elastycznie i każdego miesiąca zapraszamy na kilka ciekawych wydarzeń.

Zupełną nowością jest cykl spotkań pt. HERBATKA U HELIODORA. Zagości u nas wiele ciekawych postaci, pasjonatów rozmaitych dziedzin, ludzi znanych ze świata sztuki i nauki. Rozmowy będzie moderował pan Krzysztof Budzyń i na pewno będzie bardzo interesująco.

W. Kaptur: Jakie warsztaty cieszą się największą popularnością wśród śremian?

A. Laska – Szmyt: W ubiegłym roku odbyło się kilkanaście warsztatów zielarskich w cyklu „Dookoła wszędzie zioła”. Cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci i dorosłych. Najmłodsi uwielbiają spotkania łączące kilka aktywności – czytanie, działania plastyczne czy zabawy ruchowe. Panie z Wypożyczalni dla Dzieci każdego dnia pracują w ten sposób z grupami przedszkolnymi i szkolnymi, ale popołudniowe warsztaty literacko-plastyczne, na które zapraszamy dzieci z opiekunami również przyciągają dużą grupę czytelników. W ostatnim czasie hitem dla śremskiej młodzieży okazały się warsztaty malowania kamieni.

W. Kaptur: Czy młodzież i dzieci chętnie korzystają ze zbiorów biblioteki? Czy czytelnictwo cieszy się zainteresowaniem wśród grona młodszych odbiorców?

A. Laska – Szmyt: Nasze statystyki pokazują, że obok seniorów to właśnie dzieci stanowią najliczniejszą grupę czytelników! Mamy świetnie zaopatrzony księgozbiór, również dział dla dzieci i niezmiernie cieszymy się, że jest on tak intensywnie eksploatowany.
Młodzież chętnie korzysta z naszych zbiorów i przestrzeni biblioteki. Jesteśmy dumni z grupy Bookszpan, która ciągle rośnie w siłę i ma wciąż niewyczerpany potencjał.
 Czytająca młodzież to zdecydowanie mniejsza grupa niż najmłodszych dzieci, ale ta sytuacja z roku na rok się poprawia.

Zostaw komentarz