Jubileuszowy Festy W Nowieczku Fot. Nowieczek Solectwo I Stowarzyszenie 5

Jubileuszowy festyn w Nowieczku

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Mieszkańcy Nowieczka świętowali 10 lat działalności miejscowego stowarzyszenia!


Berdychowski Kwiecien2 2024

W sobotnie popołudnie, 18 maja, mieszkańcy Nowieczka spotkali się na placu przy świetlicy wiejskiej, by wspólnie świętować 10-lecie założenia Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Nowieczek. Była integracja i wspólna zabawa. Nie zabrakło także wspomnień oraz podsumowania dotychczasowej działalności.

Inicjatywa Janiny Pawełczyk – sołtysa wsi Nowieczek

Inicjatorką założenia stowarzyszenia była sołtys Janina Pawełczyk – znana i ceniona w lokalnym społeczeństwie przede wszystkim za skuteczne podejmowanie wielu inicjatyw.
Pierwsze spotkanie stowarzyszenia odbyło się 3 kwietnia 2014 roku i uczestniczyło w nim 19 mieszkańców Nowieczka. Z roku na rok liczba członków rosła, obecnie jest ich 31.
W ciągu dziesięcioletniej działalności stowarzyszenie zrealizowało 23 projekty, pozyskując na ten cel środki zewnętrzne. Najwięcej zadań, bo aż 13, dofinansowanych zostało przez gminę Dolsk. 5 przez powiat śremski, 3 przez „Wielkopolską Wiarę”, 1 przez Fundację Biedronki i 1 w ramach programu „Szczepimy się”. Łączna kwota pozyskanych funduszy to aż 98 145,00 zł.
Od 2018 roku stowarzyszenie jest zarejestrowane w ARiMR jako KGW. Do roku 2024 organizacja otrzymała z ARiMR wsparcie finansowe w wysokości 42 000,00 zł. Środki te zostały przeznaczone na doposażenie placu zabaw, remont świetlicy oraz zakup plenerowego namiotu. Zrealizowane przedsięwzięcia służą przede wszystkim mieszkańcom Nowieczka.
Działalność Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Nowieczek została również zauważona i doceniona przez Urząd Marszałkowski. Za zrealizowane projekty: okolicznościową wystawę „Nowieczek dawniej i dziś”, publikację książkową o dziejach Nowieczka oraz rajdy rowerowe organizacja otrzymała 15 000,00 zł.

Nie zamierzają zwalniać tempa

Zarówno sołtys Janina Pawełczyk, jak i członkowie stowarzyszenia są zadowoleni z dotychczasowej działalności. Mają też plany i nadzieję, że kolejne lata będą równie udane pod względem realizowanych projektów. Tylko w tym roku zaplanowano pięć dużych projektów. W planach pojawia się także kolejna publikacja książkowa.
Warto dodać, że Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Nowieczek jest drugą tego typu organizacją w gminie Dolsk pod względem stażu. Podobnych organizacji było więcej, jednak nie przetrwały one próby czasu.

Zabawa i integracja

W jubileuszowym festynie wziął udział burmistrz miasta i gminy Dolsk – Tomasz Frąckowiak, zastępca burmistrza – Mirella Godawa, dyrektor ROL-WIR-u – Andrzej Przepióra, członkowie stowarzyszenia oraz mieszkańcy Nowieczka.
Impreza należy do udanych, czego najlepszym potwierdzeniem są pozytywne opinie pod adresem organizatorów.
Najmłodsi chętnie korzystali z przygotowanych dla nich atrakcji, czyli dmuchańców i basenu z kulkami. Na uczestników imprezy czekał poczęstunek, o który zadbało KGW M-P-G Międzychód. Nie zabrakło również jubileuszowych tortów.

Zostaw komentarz