Witold Hulewicz – wizjoner radia ze śremskiego Ogólniaka
96 lat temu Polskie Radio nadało pierwsze w historii słuchowisko reżyserii red. Witolda Hulewicza – wybitnego absolwenta Gimnazjum w Śremie. Był on polskim dziennikarzem, poetą, tłumaczem, radiowcem i żołnierzem Wojska Polskiego.
17 maja 1928 roku był w historii Polskiego Radia dniem szczególnym. Rozgłośnia wileńska nadała wtedy pierwsze słuchowisko oryginalne, napisane specjalnie dla Polskiego Radia zatytułowane „Pogrzeb Kiejstuta”. Autorem i reżyserem przedsięwzięcia był Witold Hulewicz.
Akcja słuchowiska „Pogrzeb Kiejstuta” osnuta została na legendach litewskich. Aktorzy grali w plenerze, rzeka, którą mogli usłyszeć słuchacze to był autentyczny plener wileński. Takie przedsięwzięcia były wtedy pionierskie, zwłaszcza że radio nie stosowało jeszcze tak szeroko transmisji jako środka przekazu wydarzeń realnych, a tutaj od razu trzeba było nadać kształt dziełu literackiemu – dodał gość programu.
Niestety do naszych czasów nie zachował się ani tekst autorski Witolda Hulewicza, ani to pierwsze słuchowisko. Wiadomo, że „Pogrzeb Kiejstuta” był trzykrotnie wznawiany. W roku 1929 dwukrotnie nadawała słuchowisko rozgłośnia PR w Wilnie i w roku 1935 miało ono swą premierę na antenie rozgłośni PR w Warszawie.