434987031 1375858373113911 6041403931928788419 N
W szkole w Chrząstowie odbył się również pokaz mody ekologicznej! Fot: S. Witasiak

Zajrzeliśmy na obchody Dnia Ziemi w Chrząstowie

Co o tym sądzisz?
+1
1
+1
0
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, święto mające na celu podniesienie świadomości na temat ochrony środowiska i inspirowanie ludzi do działania na rzecz naszej planety. W tym roku nasza redakcja odwiedziła Niepubliczną Szkołę Podstawową im. ks. Piotra Wawrzyniaka w Chrząstowie, gdzie w tym roku ten dzień był obchodzony w szczególny sposób.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Ziemia stoi w obliczu wielu wyzwań środowiskowych, takich jak zmiana klimatu, zanieczyszczenie powietrza i wody oraz utrata bioróżnorodności. Dzień Ziemi to czas na podniesienie świadomości na temat tych problemów i podjęcie działań w celu ich rozwiązania. Pierwszy Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych i zgromadził 20 milionów ludzi. Od tego czasu święto rozprzestrzeniło się na cały świat, angażując miliardy ludzi w ponad 190 krajach.

W Chrząstowie uczczono dawnego dyrektora szkoły nazywając jego imieniem dąb

Tegoroczny Dzień Ziemi dla społeczności szkolnej ze Chrząstowa okazał się wyjątkowy, to właśnie tego dnia znajdujący się niedaleko szkoły dąb szypułkowy otrzymał na imię ,,Filip”. Drzewo otrzymało swoje imię na pamiątkę Filipa Wełyczki, dyrektora szkoły w latach 1948-1972, został również odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem „Za zasługi dla powiatu śremskiego”, był także aktywnym działaczem kółek rolniczych w Wielkopolsce. Co ciekawe imię dla dębu szypułkowego zostało wybrane poprzez głosowanie mieszkańców. Innymi kandydaturami na imię dla drzewa były:

  • Przemysł I, jako upamiętnienie osoby księcia wielkopolskiego Przemysła I, który nadał prawa lokacyjne wsi Chrząstowo,
  • Jan dla upamiętnienia Jana Majsnera – społecznego działacza i sołtysa wsi Chrząstowo.

Dalsze obchody Dnia Ziemi odbyły się w budynku szkoły

Po uroczystościach związanych z odsłonięciem pamiątkowej tabliczki znajdującej się przy pomniku przyrody uczestnicy przeszli do budynku szkoły. Tam głos zabrała pani wiceburmistrz Książa Wielkopolskiego Mirela Grześkowiak . Następnie odbył się montaż słowno-muzyczny poświęcony Dniu Ziemi oraz dbaniu o środowisko naturalne. Po krótkiej przerwie kawowej odbył pokaz mody ekologicznej! Na zakończenie wręczono nagrody oraz wyróżnienia w konkursie ,,Twoje święto Ziemio”. Głos zabrał również radny powiatowy Emil Majsner, jeden z inicjatorów dzisiejszego wydarzenia związanego z dębem ,,Filipem”, a także absolwent szkoły w Chrząstowie, który wręczył społeczności szkolnej drobny upominek.

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama
Oferta Pracy Kierowcy

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]