Jak zadbać o bezpieczeństwo finansowe na emeryturze?

13338 Vnr1rslitwswm8it
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0


Berdychowski Wv

Gdy myślimy o emeryturze, mamy przed oczami wizję długich lat spędzonych na odpoczynku w towarzystwie najbliższych. Niestety tak spędzona jesień życia możliwa jest tylko wtedy, gdy mamy odłożoną wystarczającą sumę pieniędzy. Wiemy, że ZUS rzadko kiedy może nam to zapewnić. Dowiedz się, jak zadbać bezpieczeństwo finansowe na emeryturze! 


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Jak oszczędzać długoterminowo? 

Sposobów na zadbanie o godną emeryturę jest wiele. Najbardziej podstawowym jest płacenie obowiązkowych składek do ZUS-u, ale, tak jak wspomnieliśmy, raczej nie zapewni Ci to wystarczających wypłat.  Z tego powodu wiele osób decyduje się na IKE lub IKZE. Innym sposobem jest odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym albo lokacie. Osoby, które chcą dodatkowo się zabezpieczyć, wybierają także zdywersyfikowane inwestycje, takie jak obligacje, akcje, fundusze inwestycyjne lub złoto. Poznaj jeszcze więcej sposobów na oszczędzanie! 

Co to jest IKE i IKZE? 

Rozwinięcia powyższych skrótów brzmią „indywidualne konto emerytalne” oraz „indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego”. Oba należą do tzw. III filaru polskiego systemu emerytalnego, a więc stanowią dobrowolne, nieobowiązkowe zabezpieczenie na starość. Zasada ich działania jest prosta – regularnie, przeze długi okres czasu wpłacasz pieniądze na specjalne konto, aby po przejściu na emeryturę czerpać z niego środki. 

  Krzesło tapicerowane - wygodne krzesło do relaksu w domu

Czym różni się IKE od IKZE? 

Podstawowa różnica polega na możliwości obniżenia podatku dochodowego z IKZE – w przypadku IKE takiej możliwości nie ma. 

Konto oszczędnościowe i lokata jako sposób zabezpieczenia na emeryturze 

Kolejnym sposobem na zadowalającą finansowo przyszłość są lokaty i konta oszczędnościowe. Choć to nie produkty specjalnie przeznaczone dla emerytów, można wykorzystać je w tym celu. Warto zauważyć, że bardzo mocno różnią się one między sobą. Na konto oszczędnościowe wpłacasz i wypłacasz pieniądze w takiej ilości, w jakiej chcesz oraz możesz robić to w niemalże dowolnym momencie. Lokata polega na wpłacenie określonej sumy na konto z oprocentowaniem, aby wypłacić wszystkie środki po minięciu okresu umowy. 

W co inwestować w celu zabezpieczenia się na emeryturę? 

Dobre inwestycje potrafią być dużo bardziej opłacalne niż nawet najlepiej oprocentowane konto oszczędnościowe lub lokata. Z drugiej strony wiążą się one z ryzykiem. W co inwestować, aby zapewnić sobie spokojną starość bez zmartwień? Poznaj inwestycje o stopniu ryzyka łatwiejszym do przewidzenia! 

  • Obligacje skarbu państwa: trudno znaleźć lepsze zabezpieczenie własnej inwestycji niż zobowiązanie kraju. Istnieje kilka typów tego rodzaju papierów wartościowych. Z reguły im wyższe oprocentowanie i częstsza kapitalizacja odsetek, tym bardziej wartościowe są obligacje. Ciekawą opcją jest także indeksowanie stopą inflacji. 
  • Fundusze inwestycyjne: to dobre rozwiązanie jeżeli chcesz grać na giełdzie, ale nie znasz się na poszczególnych spółkach. To forma zbiorowego inwestowania na giełdzie, która pozwala zmniejszyć ryzyko. Najpopularniejsze fundusze inwestycyjne na świecie to: Fidelity Investments, Vanguard Group i BlackRock. 
  • Złoto inwestycyjne: królewski kruszec od lat cieszy się dużą popularnością wśród długoterminowych inwestorów. W dużym stopniu przyczyną tego jest to, że ceny złota wahają się niezależnie od cen akcji, więc nawet podczas poważnego krachu na giełdzie ryzyko utraty jest niskie. Z tego powodu warto dodać do swojego portfela inwestycyjnego złoto. 

Artykuł sponsorowany.

Zostaw komentarz