||

19 lat od śmierci św. Jana Pawła II. Jedyny Polak na Tronie Piotrowym.

57d0a84a 0143 4ff4 8f42 6bf59c918530
Papież Polak i głaz przy rondzie im. Jana Pawła II (fot. Wiktor Chicheł)
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W dniu dzisiejszym, 2 kwietnia 2024 r., mija 19. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Śremianie zawsze cenili pontyfikat i samą postać Karola Wojtyły. W mieście posiadamy miejsca ku jego pamięci.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Od początku lat 90-tych św. Jan Paweł II zmagał się z chorobą Parkinsona, która była powodem spekulacji dotyczących ustąpienia papieża z urzędu. Ten pełnił jednak swoją posługę do śmierci. W ciągu ostatnich dni życia nieustannie towarzyszyli mu trwający na modlitwie wierni z całego świata. Odszedł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37, w pierwszą sobotę miesiąca i wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Niespełna tydzień później, 8 maja, odbył się pogrzeb papieża, w którym uczestniczyło około 300 tysięcy pielgrzymów oraz głowy państw i przedstawiciele wszystkich wyznań świata. 28 czerwca 2005 roku za zgodą następcy Jana Pawła II, Benedykta XI, rozpoczął się proces beatyfikacyjny, którego postulatorem był ks. Sławomir Oder. 1 maja 2011 Jan Paweł II został ogłoszony beatyfikowanym, a 27 kwietnia 2014 roku podczas Niedzieli Bożego Miłosierdzia – świętym. Liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II przypada 22 października, na pamiątkę uroczystego rozpoczęcia jego pontyfikatu.

Przemówienie dla uczczenia urodzin Papieża Jana Pawła II  wygłoszone przez Burmistrza Śremu Krzysztofa Albina Łożyńskiego 18 maja 2005 roku:

„Dzisiaj wspólnie – mieszkańcy Ziemi Śremskiej wraz z kapłanami – naszymi przewodnikami duchowymi – razem chcemy uczcić i upamiętnić dzień urodzin naszego kochanego Papieża. Pierwszy taki dzień już po Jego odejściu do pięknej, docelowej rzeczywistości. Byliśmy dumni z Niego przez ponad ćwierć wieku pontyfikatu, jeździliśmy na liturgię podczas Jego pielgrzymek do Polski, wielu wyjeżdżało spotkać Go w Rzymie. Kim był osobiście dla każdego z nas uzmysłowiła nam dopiero Jego śmierć.

Początek kwietnia tego roku był dla prawie każdego Polaka okresem swoistego wewnętrznego wstrząsu, porównywalnego tylko z utratą najbliższej osoby. Fenomenem Jana Pawła II, dziś już Sługi Bożego, jest to, że w Jego osobowości splatały się w sposób bardzo naturalny wielka żywa wiara, mistyczne poczucie bliskości Boga, wiedza o Najwyższym i miłość do zwykłego człowieka. Racjonalizm naukowca doskonale harmonizował z zawierzeniem Matce Boga – był przecież „Totus Tuus”. Docierał jak prawdziwy apostoł, do wszystkich, również do tych, którzy nie uważali się za głęboko wierzących. Umiał wspaniale rozmawiać z młodymi ludźmi – milionowym tłumom mówił o sprawach, o których żaden polityk nie ośmiela się wspomnieć, obawiając się złamania zasad politycznej poprawności.

W tym szczególnym dniu, w obecności tak wielu młodych ludzi, chciałbym podzielić się refleksją z lektury ostatniej książki Papieża „Pamięć i tożsamość”. Zawsze intrygowało mnie pytanie o przyczynę istnienia zła w dziejach ludzkości. Zło wystąpiło z druzgocącą siłą w wieku XX, który mógł być, dzięki osiągnięciom nauki i techniki, „złotym wiekiem” ludzkości. Co szczególnego zdarzyło się w dziejach świata, że systemy totalitarne – nazistowski i komunistyczny – mogły poważyć się na popełnienie tak potwornych zbrodni? W rozdziale „Miara wyznaczona złu” Jan Paweł II dowodzi, że podstawowe znaczenie ma myśl Oświecenia, zgodnie z którą „Bóg Objawienia przestał istnieć…”, natomiast „pozostała tylko idea Boga jako temat do dowolnego kształtowania przez ludzką myśl”. Nastąpiła wielka zmiana jakościowa – Bóg – Osoba został przekształcony w ideę, która była przedmiotem nieskrępowanych arbitralnych rozważań. Odejście od personalizmu chrześcijańskiego, w którym każdy człowiek jest istotą zbawioną przez Boga i posiada niepowtarzalną własną osobowość i godność, było rozpoczęciem długiego procesu. Rezultatem tego procesu było domniemane uprawnienie przywódców państw totalitarnych do podjęcia decyzji o wymordowaniu milionów istnień ludzkich w ramach realizacji ideologicznych projektów. Zastąpienie prawa miłości bliźniego przez cynicznie pojmowaną inżynierią społeczną spowodowało katastrofę. Nasz Papież zwraca uwagę na straszny paradoks – „Przecież to parlament legalnie wybrany pozwolił na powołanie do władzy Hitlera w Niemczech w latach trzydziestych, a z kolei ten sam Reichstag … otworzył drogę do politycznej inwazji na Europę i do wprowadzenia w życie tak zwanego ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.

Rozwijając tę myśl Jan Paweł II w rozdziale „współczesna demokracja” przypomina zapomnianą przez wielu prawdę, iż „prawo stanowione przez człowieka, przez parlamenty… nie może pozostawać w sprzeczności z prawem natury, czyli ostatecznie z odwiecznym prawem Boga”.

Jakże ważne dla nas Polaków są dzisiaj zawarte w kolejnych rozdiałach rozważania Papieża o tożsamości europejskiej i tożsamości narodowej w zderzeniu z nowoczesną cywilizacją.

Dlaczego dziś sadzimy dęby? W 18 rozdziale Księgi Rodzaju opisana jest piękna scena – Bóg ukazał się Abrahamowi, gdy ten siedział w cieniu u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia. Było to około czterech tysięcy lat temu pod dębami Mamre.

Niech przestrzeń pod naszymi śremskimi dębami będzie miejscem wspaniałych spotkań i niech ich cień sprzyja wszelkim dobrym lekturom i dyskusjom. Słowa te kieruję szczególnie do Was, wchodzących w życie, niech cień tych drzew stanie się użyteczny i przypomina Jana Pawła II w naszym życiu.

Przy rondzie Jana Pawła II w Śremie znajduje się pamiątkowy głaz z tablicą pamiątkową. Rondo zbudowane zostało w roku śmierci naszego wielkiego rodaka. Tablica pamiątkowa uwiecznia historyczne dokonania Polaków w XX wieku. Informuje o tym, że Rada Powiatu Śremskiego i Rada Miejska w Śremie na wspólnej uroczystej sesji dnia 18 października 2005 roku uczciły 25 rocznicę powstania NSZZ Solidarność.

  Zygmunt Staniszewski - przerwane życie lekarza...

Od 19. lat w Liceum Ogólnokształcącym i. gen. Józefa Wybickiego w Śremie odbywają nie Dni Papieskie organizowane przez katechetę Janusza T. Skotarczaka.

W Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie znajduje się Dąb Jana Pawła II. Posadzony został w 2006 roku. Przy nim znajduje się głaz narzutowy z tablicą pamiątkową. Umieszczono na niej napis następującej treści: „Przechodniu, wsłuchaj się w szum dębu Jana Pawła II, on utrwala pamięć o człowieku, który był i jest wśród nas. Śrem, AD 2006”.

W 2010 roku powstało Katolickie Centrum Edukacji i Kultury im. św. Jana Pawła II w Śremie.

22 października 2012 r., w liturgiczne wspomnienie ówcześnie bł. Jana Pawła II odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii błogosławionego papieża do kaplicy w Domu Pomocy Społecznej (DPS) w Śremie. Śremski DPS jest pierwszą tego typu placówką w Polsce, która otrzymała relikwie krwi papieża Polaka. Cząstkę krwi bł. Jana Pawła II mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Farnej w Śremie otrzymali od kard. Stanisława Dziwisza w odpowiedzi na prośbę złożoną w ich imieniu przez dyrektorkę placówki Bożenę Majorczyk i kapelana domu ks. Radosława Nowaka.

Zostaw komentarz