|||

Wielki sukces trojga uczniów LO na OWH. Wiktoria Michalak wraca z tytułem laureata!

Img 7057
Uczniowie z opiekunem po Olimpiadzie (fot. Krzysztof Grzesiak)
Co o tym sądzisz?
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W środę 27 marca w Golubiu-Dobrzyniu odbył się finał Olimpiady Wiedzy Historycznej tradycyjnie już na Zamku Golubskim, a także w ZS nr 1. Troje licealistów z ul. Poznańskiej wróciło z tytułami.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Największy sukces odniosła tegoroczna maturzystka Wiktoria Michalak z klasy 4A. Zajęła 18. miejsce w Polsce i weszła do elitarnego grona laureatów Olimpiady Wiedzy Historycznej. Spośród ponad osiemdziesięciu uczniów zawodów finałowych, laureatami zostaje tylko dwudziestu pięciu z najwyższymi wynikami. Finalistą 36. miejsca został uczeń klasy 2A Wiktor Jankowiak, a Hanna Komorniczak z 3A wróciła ze statusem uczestnika zawodów centralnych. Niestety do tytułu zabrakło jej jedynie dwóch punktów.

W dziewięcioletniej historii Olimpiady Wiedzy Historycznej to już 13. i 14. tytuł finalisty albo laureata dla uczniów liceum pod wodzą Krzysztofa Grzesiaka, który jest specjalistą w kształtowaniu historycznych talentów. W tegorocznej edycji tylko dwie szkoły w Polsce miały troje uczestników zawodów centralnych (jeszcze LO w Turku). 

„Mam szczęście. Oni się uczą, a ja się chwalę. […] Młodzieży: czapki z głów!”

– skomentował na Facebooku Grzesiak.

Od uczestników Olimpiady Wiedzy Historycznej oczekuje się szczegółowej znajomości jednej z powyższych specjalizacji historycznych, na etapie centralnym w zakresie szerszym niż zakres programu tematycznego, jako wiedzy z wybranych przez olimpijczyka 5 lektur z wybranej przez siebie specjalizacji z listy lektur. W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Historycznej obowiązują następujące specjalizacje historyczne:

  Zygmunt Staniszewski - przerwane życie lekarza...

a/ STAROŻYTNOŚĆ (do V w.)
b/ ŚREDNIOWIECZE (od schyłku V do XV W.)
c/ NOWOŻYTNOŚĆ (XVI-XVIII w.)
d/ XIX WIEK (OD SCHYŁKU XVIII WIEKU DO 1918 ROKU)
e/ XX WIEK (OD 1918 ROKU)

Konkurs był trzyetapowy: Etap szkolny Olimpiady, Etap okręgowy Olimpiady – cz. 1 oraz cz. 2, Etap centralny Olimpiady.

„Dla Wiktorii to były ostatnie zawody w barwach naszej szkoły i z dużym żalem ją żegnamy. Ilość sukcesów i laurów, które zdobyła dla siebie, ale też dla naszego liceum stawia ją w rzędzie najwybitniejszych uczniów ostatnich kilkunastu lat”

– podziękował nauczyciel historii laureatce OWH.

Przykłady nagród głównych:

Indeksy na Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Laureaci etapu centralnego – zwolnieni z postępowania rekrutacyjnego na kierunki: bezpieczeństwo narodowe; dziennikarstwo i komunikacja społeczna; politologia; stosunki międzynarodowe; zarządzanie państwem; filozofia; filozofia specjalność komunikacja społeczna; kulturoznawstwo; praca socjalna; socjologia; historia; historia specjalność archiwistyka i zarządzanie dokumentacją; historia sztuki; archeologia; muzykologia; etnologia; wschodoznawstwo

Indeksy na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Laureaci i finaliści – zwolnieni z postępowania rekrutacyjnego na kierunki: człowiek w cyberprzestrzeni; prawo; administracja; stosunki międzynarodowe; nauka o rodzinie;

Indeksy na Uniwersytet Śląski w Katowicach

Laureaci i finaliści etapu centralnego – zwolnieni z postępowania rekrutacyjnego na kierunki:

Prawo; administracja; przedsiębiorczość; nauki o rodzinie; teologia specjalność: teologia pastoralna, teologia; animacja społeczno – kulturalna z edukacją kulturalną; etnologia i antropologia kulturowa; oligofrenopedagogika z arteterapią; pedagogika – Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji; pedagogika – Wydział Pedagogiki i Psychologii; pedagogika specjalna; zarządzanie zasobami ludzkimi; historia;

Indeksy na Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie

Laureaci i finaliści etapu centralnego – zwolnieni z postępowania rekrutacyjnego na kierunki: dziennikarstwo i komunikacja społeczna; filozofia; historia; prawo; prawo kanoniczne; ­socjologia; teologia; stosunki międzynarodowe; wojskoznawstwo.

fot. Krzysztof Grzesiak, Wiktor Chicheł, Coptiosh

Zostaw komentarz