||

Już jutro tradycyjna droga krzyżowa nad Jezioro Grzymisławskie. Dlaczego odbywa się tak wcześnie?

Droga krzyżowa o godzinie 4:45 nad Jezioro Grzymisławskie organizowana przez parafię Najświętszego Serca Jezusa. Fot: NSJ Śrem
Droga krzyżowa o godzinie 4:45 nad Jezioro Grzymisławskie organizowana przez parafię Najświętszego Serca Jezusa. Fot: NSJ Śrem

Już jutro wierni z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa w Śremie jak co roku w Wielki Piątek przejdą ulicami naszego miasta nad jezioro. W trakcie drogi będą rozważać Mękę Pańską poprzez uczestnictwo w drodze krzyżowej.


Berdychowski Wv

Tradycyjnie droga krzyżowa rozpocznie się o godzinie 4:45 na małym parkingu (obok księgarni) przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa w Śremie. Następnie wierni ulicą Kilińskiego pod eskortą policji udadzą się w stronę ulicy Jeziornej. Później dalsza część nabożeństwa odbędzie się nad Jeziorem Grzymisławskim. Do udziału w drodze krzyżowej zapraszają duszpasterze z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa w Śremie.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Dlaczego ta droga krzyżowa odbywa się o tej porze?

Ksiądz kanonik Ryszard Adamczak – proboszcz jeziorańskiej parafii co roku podkreśla, że nietypowa godzina tego nabożeństwa powiązana jest z godziną kiedy Pan Jezus na końcu swojej drogi na Ziemi był najbardziej samotny. Jezus wieczorem w czwartek po zdradzie Judasza został wydany Sanhedrynowi, który orzekł, że należy Jezusa skazać na śmierć. Z racji, że Judea była wówczas prowincją rzymską, to wyrok musiał wydać jej namiestnik – Poncjusz Piłat. Proces Jezusa przed Sanhedrynem odbył się w nocy, dlatego mogli oni wydać Go Piłatowi dopiero rano. Z tego powodu musieli Go przetrzymać w odosobnieniu (tzw. Ciemnicy) do czasu procesu przed Piłatem. Przed świtem przy Jezusie nie było nikogo z bliskich. Dlatego na pamiątkę tego wydarzenia w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa w Śremie odbywa się droga krzyżowa o godzinie 4:45.

5 komentarzy

Zostaw komentarz