Manieczki Wybicki 202 Rocznica śmierci (3)
Tradycyjnie w Manieczkach obchodzone są uroczystości związane z osobą generała Józefa Wybickiego / fot. M. Czubak

202. rocznica śmierci Wybickiego. Manieczki pamiętają

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Tradycyjnie w Manieczkach ważne uroczystości związane z osobą generała Józefa Wybickiego są traktowane w sposób wyjątkowy.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Społeczność tego malowniczego miasteczka, w odpowiedzi na zaproszenie Muzeum Śremskiego, połączyła siły ze śremianami, aby wspólnie oddać hołd jednemu z najważniejszych bohaterów narodowych.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele w Manieczkach, a następnie przeniosły się na pobliski plac, gdzie dr Radosław Franczak z Muzeum Śremskiego, zwrócił się do zebranych z prośbą o chwilę powagi i dostojności, podkreślając wagę tego historycznego momentu. W atmosferze uroczystości nie zabrakło wzruszenia, zwłaszcza gdy odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego, który dodatkowo podkreślał patriotyzm zgromadzonych.Delegacje reprezentujące społeczność Manieczek oraz śremian złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły symboliczne znicze pamięci przy popiersiu generała Wybickiego. Ten wzruszający gest stanowił wyraz szacunku i pamięci dla bohatera, który odegrał kluczową rolę w historii Polski.

W drugiej części obchodów, w godzinach popołudniowych, w szkole w Manieczkach odbył się wykład poświęcony pracom archeologicznym prowadzonym w Brodnicy, miejscu pierwotnego pochówku generała Wybickiego. Prezentacja ta ukazała troskę o zachowanie dziedzictwa historycznego oraz badania nad życiem i działalnością tego wybitnego Polaka.

Tegoroczne uroczystości w Manieczkach potwierdziły, że społeczność jest głęboko związana z historią i tradycją, pielęgnując dziedzictwo bohaterów narodowych. Hołd oddany generałowi Józefowi Wybickiemu stanowił wyjątkowy moment jednoczenia się ludzi w imię narodowej dumy i patriotyzmu.

Ogłoszono IX konkurs wiedzy o gen. Józefie Rufinie Wybickim

Zostaw komentarz