20240307 201726 Easy Resize.com
Uczniowie, absolwenci i nauczyciele KCEK wystawili spektakl historyczny poświęcony życiu Witolda Pileckiego. Fot: Wiktoria Kaptur.
  • Home
  • Aktualności
  • Relacja ze spektaklu historycznego ,,Rotmistrz Pilecki. Żołnierz Niezłomny”

Relacja ze spektaklu historycznego ,,Rotmistrz Pilecki. Żołnierz Niezłomny”

Co o tym sądzisz?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

7 marca w sali widowiskowej Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury miał premierę spektakl historyczny poświęcony życiu Witolda Pileckiego. Przedstawienie o życiu tego bohatera zgromadziło na widowni licznie zgromadzoną publiczność. Zapraszam do zapoznania się z relacją z tego wydarzenia!


Berdychowski Kwiecien2 2024


Witold Pilecki: Rotmistrz, który dobrowolnie wszedł do piekła

Witold Pilecki – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, harcerz, społecznik, a przede wszystkim człowiek o niezłomnym charakterze i odwadze – to postać, która na trwałe zapisała się w historii Polski. Urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu na terenie ówczesnej Rosji. Już od najmłodszych lat dawał się poznać jako osoba zaangażowana w walkę o niepodległość ojczyzny. W wieku 17 lat wstąpił do Armii Polskiej i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po wybuchu II wojny światowej Pilecki ponownie stanął do walki. W 1940 roku, dobrowolnie dał się schwytać Gestapo i trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Pod przybranym nazwiskiem Tomasz Serafiński zorganizował tam ruch oporu, przekazując aliantom informacje o zbrodniach dokonywanych przez Niemców. Po ucieczce z obozu w 1943 roku, Pilecki kontynuował walkę w konspiracji. Po wojnie został aresztowany przez władze komunistyczne i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku. Od 2020 w Parku Śremskich Odlewników znajduje się popiersie tego bohatera.

Na deskach szkolnej sceny uczniowie, absolwenci i nauczyciele upamiętnili bohatera podziemia antykomunistycznego

W czwartek w sali widowiskowej Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury w Śremie odbyło się niezwykłe wydarzenie – spektakl historyczny “Rotmistrz Pilecki. Żołnierz Niezłomny”. Przedstawienie, wyreżyserowane przez wicedyrektora KCEK Jakuba Kozikowskiego, przybliżyło publiczności tragiczną, ale pełną heroizmu historię rotmistrza Witolda Pileckiego. W trakcie widowiska przedstawiono bohaterską walkę Pileckiego w trakcie wojny polsko-bolszewickiej, codzienne życie Pileckich w okresie II Rzeczypospolitej, konspirację w Warszawie, dobrowolne schwytanie Witolda przez Niemców, piekło obozu koncentracyjnego, rozmowę rotmistrza z generałem Andersem oraz prześladowanie rodziny Pileckich ze strony komunistów. W trakcie spektaklu padło również zdanie, które Witold powiedział swojej w trakcie widzenia:

Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono. Bo Oświęcim przy nich to była igraszka

Witold Pilecki do żony

Dużo to mówi na temat ówczesnych ,,służb” działających na zlecenie Sowietów. Szczególnie poruszające były również sceny rozgrywające się w Auschwitz. Aktorzy w pasiakach pozowali jedynie odwzorowując sceny obozowej rzeczywistości, w tym czasie Jakub Kozikowski czytał w tle fragmenty raportów Witolda z obozu. W trakcie przerywników między scenami narrację prowadził pewien urzędnik blisko spokrewniony z Pileckim (jak się później okazało był to jego wnuk) oraz młode małżeństwo poszukujące wiadomości na temat swojego krewnego, który był powstańcem warszawskim. Przerywnikom towarzyszyły również muzyka i śpiew na żywo oraz dwukrotnie choreografia. Spektakl został dofinansowany przez starostwo powiatowe.

Zostaw komentarz