Ruszyła rekrutacja do śremskiej Szkoły Muzycznej
W ramach Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury funkcjonuje Katolicka Publiczna Szkoła Muzyczna I stopnia im. św. Jana Pawła II. 1 marca rozpoczęła się rekrutacja do tej placówki. Jakie wymagania muszą spełnić kandydaci, aby rozpoczęli tam naukę?
Kto może ubiegać się o miejsce w Szkole Muzycznej?
- Do klasy pierwszej szkoły muzycznej I stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 7 lat, albo 6 lat z zastrzeżeniem, że dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole muzycznej, albo posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole muzycznej, wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną, maksymalny wiek dziecka rozpoczynającego naukę w cyklu 6-letnim to 10 lat.
- Do klasy pierwszej szkoły muzycznej I stopnia o czteroletnim cyklu kształcenia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 8 lat oraz nie więcej niż 16 lat.
Etapy rekrutacji do Szkoły Muzycznej
- Złożenie przez rodziców lub prawnych opiekunów wniosku o przyjęcie do szkoły. Czas na to trwa od 1 marca do 14 czerwca.
- Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, warunkującego możliwość nauki gry na wybranym instrumencie.
- Kwalifikacja kandydatów do szkół muzycznych I stopnia odbywa się na podstawie badania uzdolnień muzycznych. Badania uzdolnień kandydatów przeprowadza się w okresie od dnia 4 maja do zakończenia zajęć lekcyjnych. Badanie predyspozycji kandydatów do szkoły muzycznej I stopnia polega na sprawdzeniu uzdolnień muzycznych i predyspozycji do nauki gry na określonym instrumencie. W tym roku badanie uzdolnień muzycznych zostanie przeprowadzone od 17 do 18 czerwca.
Jak wygląda ocena kandydatów?
- Ocenia się następujące elementy: słuch muzyczny – zaśpiewanie jednej piosenki oraz powtórzenie głosem trójdźwięków melodycznych i krótkiego fragmentu melodii, poczucie rytmu – poprzez powtórzenie pięciu rytmów – stukając lub klaszcząc, pamięć muzyczną – poprzez zapamiętanie krótkiej melodii i zaśpiewanie jej od różnych dźwięków, czyli umiejętność transponowania melodii do innej tonacji, predyspozycje do gry na wybranym przez kandydata instrumencie poprzez ogólną obserwację kandydata przez pedagoga, specjalistę od danego instrumentu.
- Komisja ocenia wszystkich kandydatów indywidualnie, przyznając za każde wykonane ćwiczenie 0-5 punktów. W przypadku niewykonania ćwiczenia kandydat nie otrzymuje punktu. Ostateczną ocenę badania przydatności każdego kandydata ustala komisja wg obowiązującej skali ocen i średniej punktacji uzyskanej od wszystkich członków komisji. Kandydat może uzyskać od 1 do 25 punktów.
- O przyjęciu do klas pierwszych decyduje średnia liczba punktów uzyskanych przez kandydatów, przy czym minimalna liczba punktów kwalifikująca kandydata do nauki w Katolickiej Publicznej Szkole Muzycznej I st. w Śremie wynosi 18 pkt.
Na jakich instrumentach uczą gry w tej szkole?
- altówce,
- flecie,
- fortepianie,
- gitarze,
- klarnecie,
- perkusji,
- saksofonie,
- skrzypcach,
- trąbce,
- wiolonczeli.
W szkole prowadzone są zajęcia z podstaw rytmiki, kształcenia słuchu oraz wiedzy o muzyce. Dodatkowo w tej placówce funkcjonuje szkolny chór. Nauka w Szkole Muzycznej jest bezpłatna.
Sponsorem głównym działu EDUKACJA jest Gaduła – nauka z wyobraźnią: