||

Nie daj się oszukać. Policjanci ostrzegają mieszkańców

Oszustkwo Blik
fot. M. Czubak
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Mimo licznych apeli oraz zorganizowanych akcji profilaktyczno-edukacyjnych, policja nadal rejestruje przypadki oszustw dokonywanych przez różne metody. Z coraz większą częstotliwością ofiarami tych przestępstw stają się młodzi ludzie. Ważne jest, aby zachować czujność i nie dać się oszukać.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Oszuści stosują różne techniki, aby wprowadzić swoje ofiary w stan zdenerwowania i osłabić ich czujność. Celowo manipulują emocjami, sprawiając, że ofiara nie ma czasu skontaktować się z rodziną. To podejście sprawia, że część osób ulega opowieściom oszustów i przekazuje im swoje oszczędności.

Metody „na policjanta” czy „na wnuczka” nadal są skuteczne, zwłaszcza w przypadku osób starszych. Jednak coraz więcej oszustów skupia się na młodych ludziach, korzystając z pośpiechu, w jakim żyją, aby zdalnie wyłudzić od nich pieniądze poprzez internet. Nawet jeśli nie mają dostępnych środków na koncie, oszuści potrafią szybko pomóc w wypełnieniu wniosku kredytowego. Dlatego ważne jest, aby zachować umiar w zaufaniu do rozmówcy.Oszustwo na ZUS

Przypominamy o kilku popularnych metodach działania oszustów:

1. Metoda „na pracownika banku

Oszust podaje się za pracownika banku, informując ofiarę, że jej oszczędności są zagrożone. Twierdzi, że bank jest niewypłacalny i nakłania ofiarę do natychmiastowej wypłaty środków. W celu zabezpieczenia funduszy oszuści instruują ofiarę, aby wypłaciła pieniądze za pomocą bankomatu i używając metody BLIK, przekazała je na “bezpieczne” konto oszczędnościowe. W efekcie ofiara traci cały swój majątek.

2. Metoda „na wypadek”

Oszust, podszywając się pod policjanta lub kolegę bliskiego członka rodziny, opowiada historię o rzekomym wypadku. Twierdzi, że jedynym ratunkiem dla uniknięcia kary jest przekazanie znacznej sumy pieniędzy “poszkodowanej w wypadku”. Często oszust informuje, że krewny nie może osobiście odebrać pieniędzy, ponieważ jest zajęty składaniem zeznań w komisariacie. Pieniądze odbiera znajomy dzwoniącego.

3. Oszustwa na portalach aukcyjnych (np. OLX, MarketPlace)

Oszust, podszywając się za potencjalnego kupca, informuje sprzedawcę, że już przelał pieniądze na konto bankowe i wysyła link do logowania. Strona wygląda bardzo podobnie do strony banku sprzedawcy. W momencie podawania danych wrażliwych oszuści przechwytują je, uzyskując dostęp do konta bankowego lub karty debetowej/kredytowej. Następnie włamują się na prawdziwe konto, pozostawiając ofiarę bez środków.

-Apelujemy o rozwagę i ostrożność w kontakcie z nieznajomymi osobami, zwłaszcza tymi, które namawiają do wypłacenia i przekazania pieniędzy. Pamiętajmy, że każdy, kto dzwoni przez telefon, może podać się za wnuczka, policjanta, urzędnika, prawnika czy osobę bliską. Policjanci nigdy nie proszą o dane osobowe przez telefon, nie informują o prowadzonych działaniach, ani nie wypytują o oszczędności. W przypadku otrzymania podejrzanego telefonu zaleca się sprawdzenie otrzymanych informacji i zachowanie czujności, co może uchronić przed utratą oszczędności.

– ostrzegają miejscowi mundurowi.

Zostaw komentarz