||||

Briefing Majsnera Juniora. Uczniowie “Ekonoma” stworzyli aplikację; radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa przedstawił inicjatywy dla młodych

Img 8736
Trzech bohaterów poniedziałkowego briefingu (fot. Wiktor Chicheł)
Co o tym sądzisz?
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

W poniedziałek 15 stycznia o godz. 13.00 niedaleko przystanku autobusowego przy ul. Piłsudskiego w Śremie, odbył się briefing Kamila Majsnera – radnego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Młody Lucinianin spotkał się z dziennikarzami, aby przedstawić kilka propozycji dla młodzieży z gminy Śrem. Podczas spotkania towarzyszyli mu Olgierd Laszuk i Patryk Geltz, którzy stworzyli specjalną aplikację dla mieszkańców gminy Śrem na temat komunikacji miejskiej. 


Dominik Sworowski
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Młodzieżowy sejmik składa się z 39 radnych, będących  przedstawicielami młodzieży z Wielkopolski. Stanowi apolityczny organ o charakterze konsultacyjnym, doradczym oraz inicjatywnym. W sejmiku zasiada radny Kamil Majsner, syn Emila Majsnera, członka Rady Powiatu w Śremie. Młodzieniec jest także Przewodniczącym Komisji Kultury i Sportu MSWW. Poniedziałkowe wczesne popołudnie tegoroczny maturzysta wykorzystał, by nagłośnić swoje i dwóch uczniów śremskiego ekonomika pomysły. Prowadzący konferencję poinformował, że jego Komisja Kultury i Sportu MSWW przygotowuje konkurs polegający na “zbieraniu kroków” przy użyciu aplikacji. Ma to być konkurs przeznaczony dla wielkopolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Szkoła, która dzięki swoim uczniom uzbiera najwięcej kroków otrzyma nagrodę. Na przełomie marca i kwietnia zostaną opublikowane szczegóły. Ponadto dla szkół z gminy Śrem zaproponował współorganizację wycieczek do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu w celu krótkiej lekcji dla uczniów wraz z oprowadzeniem po urzędzie. Kamil zaprasza do kontaktu w tym celu dyrektorów lokalnych szkół. 

Olgierd i Patryk stworzyli specjalną aplikację dotyczącą śremskiej, bezpłatnej komunikacji miejskiej. Nazywa się „Śremskie Autobusy”. Więcej informacji przekazuje red. Witasiak w swoim artykule:

Jak zapewnili autorzy aplikacji, koszty jej utrzymania są niewielkie, a użytkownik musi jedynie obejrzeć jedną reklamę. Jak na razie to największy projekt, w jaki się zaangażowali. Na pytanie naszej redakcji czy są gotowi na propozycje z innych gmin czy powiatów, zapewnili, że są przygotowani na nowe zadania i próby modyfikacji aplikacji. Ponadto zapytaliśmy czy jest możliwość obsługiwania aplikacji prosto ze sklepów na systemy operacyjne Android i IOS. Na razie aplikacje autorstwa młodych śremian pobrać można jedynie na telefony z androidem, ponieważ IOS wymaga większego nakładu finansowego – aż 100 dolarów, czyli ok. 400 zł za rok.

Link do aplikacji na Androida zamieszczamy poniżej:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.SremAutobusy.app&pcampaignid=web_share

Kamil Majsner od razu po spotkaniu z Panem Burmistrzem Śremu Adamem Lewandowski i Adrianem Warteckim udzielił nam informacji, iż gmina jest zainteresowana wdrożeniem pomysłu w życie. Będą prowadzone rozmowy już bezpośrednio z twórcami. Jeśli chodzi o sfinansowanie, kosztów dostępu dla urządzeń z systemem IOS są drobne problemy formalne. Niestety chłopacy nie są podmiotem prawnym i nie można im oficjalnie wręczyć pieniędzy. Adrian Wartecki zaproponował kilka rozwiązań i możliwe, że niedługo dowiemy się o postępach.

„Jeśli chodzi Młodzieżową Radę Miejską to nie była poruszana ta kwestia, ale mam pisemną odpowiedź od burmistrza z sierpnia, że w 2024 będzie. Jak ostatnio mijałem Burmistrza na korytarzu w urzędzie to powiedział, że tak ale formalnie dopiero po wyborach. Jeśli chodzi o wycieczki to będę rozsyłał maile do szkół z informacją, a pomysł sejmiku na konkurs krokowy jest poza kompetencjami gminy”

– zdradził nam Kamil Majsner.

Zostaw komentarz