|

Królewskie kolędowanie w Wieszczyczynie

Img20240106141816
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W święto Objawienia Pańskiego kościół w Wieszczyczynie zamienił się w lokalne Betlejem.


VW_Berdychowski_400_150(1)

W sobotę, 6 stycznia, w dzień Objawienia Pańskiego, zwanego także Świętem Trzech Króli, niemalże w 900 miejscowościach w Polsce i za granicą można było zobaczyć uliczne jasełka, czyli Orszak Trzech Króli.
W parafii pw. św. Rocha w Wieszczyczynie uroczystość odbyła się już po raz dwunasty.


Dominik Sworowski
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Anioły, diabełki i HerodPodobnie, jak w latach ubiegłych, Orszak Trzech Króli wyruszył spod remizy OSP w Masłowie. Kolędnicy, ze śpiewem na ustach, w koronach na głowie i sztandarami w rękach ruszyli w kierunku Wieszczyczyna, by powitać Świętą Rodzinę. Na czele orszaku jechali Trzej Królowie.
Po drodze na kolędników czekały niespodzianki. Jako pierwsze pojawiły się sympatyczne aniołki. Nieco dalej swoje królestwo miały diabełki, usiłując przekonać wszystkich, by zrezygnowali z pierwotnych planów i wybrali piekło. Do zmiany decyzji zachęcał także Herod ze swoją świtą.

Zaprezentowane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Masłowie wymowne scenki rodzajowe, choć wypełnione humorem, mobilizowały do przemyśleń i refleksji nad postępowaniem i stylem życia współczesnych ludzi.

Kolędowanie w lokalnym Betlejem

Docelowym punktem kolędników był kościół pw. św. Rocha w Wieszczyczynie, gdzie na wszystkich oczekiwała Święta Rodzina. W tym roku funkcję tę pełnili Marta i Arkadiusz Genderkowie z Rusocina z małą Otylią. Nie zabrakło także anielskiego chóru i pastuszków. Obecne były także diabły oraz licznie przybyli kolędnicy.

Ważnym momentem było złożenie darów przez Trzech Króli, symbolizujących mieszkańców Europy, Azji i Afryki oraz dzieci.

Dopełnieniem ulicznych jasełek było parafialne kolędowanie wraz z Ogniskiem Walusia.

Przygotowaniem i koordynacją przedsięwzięcia zajęła się Barbara Ostrowska-Gaj oraz Ewa Taciak. Oprawę muzyczną ulicznych jasełek zapewnił Grzegorz Urbański oraz Dorota Drąg. Pomocy nie odmówili także druhowie z OSP Masłowo i OSP Chrząstowo, którzy czuwali nad bezpieczeństwem kolędników.

Zostaw komentarz