||

Prace archeologiczne w Brodnicy ujawniły… zwłoki

Ludzkie Szczątki W Brodnica Fot1
fot. NASZA BRODNICA
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Kolejny dzień prac archeologicznych w Brodnicy przyniósł zaskakujące wieści. W krypcie ujawniono ludzkie szczątki. Prawdopodobnie nie jednej osoby. Do kogo należały?


VW_Berdychowski_400_150(1)

29 grudnia w Brodnicy przy kościele Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej miały miejsce kolejne już prace archeologiczne związane z poszukiwaniami szczątków syna generała Józefa Wybickiego. Pierwsze próby dotarcia do krypty grobowca nie przyniosły spodziewanego rezultatu. Tym razem było inaczej.

– Cały czas się mówiło, że w grobowcu powinny pozostać szczątki żony Józefa Wybickiego, Estery. W dniu dzisiejszym udało nam się odkopać fragment grobowca, wyciągnąć jedną cegłę i naszym oczom ukazał się nie jak w filmie „Las”, ale ukazały się czyjeś zwłoki. Przypuszczamy, że Estery.

– mówi dr Radosław Franczak, historyk i prezes Stowarzyszenia Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego.

Oprócz zachowanych w dobrym stanie ludzkich szczątków znaleziono inne kości.– Przekuliśmy się przez sklepienie i okazało się, że trafiliśmy centralnie w miejsce, gdzie spoczywają szczątki kolejnej osoby. Zachowały się fragmenty drewnianej trumny, okucia metalowe, m.in. w kształcie korony. W krypcie znajdują się jeszcze dodatkowe jakieś kości. Są to kości miednicy, ale nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy należą do tej zmarłej, która jest w miejscu, gdzie wykonaliśmy otwór czy należą do kolejnej osoby.

– tłumaczy z kolei archeolog Marcin Krzepkowski z Fundacji Relicta.
Ludzkie Szczatki W Brodnica Fot2
Wewnątrz krytpy ujawniono szczątki w dobrym stanie oraz kości, które mogą należeć do kolejnej osoby / fot. NASZA BRODNICA

Jedną z głównych motywacji do podjęcia prac archeologicznych są przypuszczenia, że w grobowcu spoczywają nie tylko zwłoki Estery, żony Józefa Wybickiego, lecz także prawdopodobnie ich syna. Niektóre źródła wręcz sugerują, że sam Józef Wybicki może tam spoczywać, co wynikać ma z potencjalnych pomyłek dokonanych podczas ekshumacji w 1923 roku.

Co skrywa grobowiec generała Wybickiego w Brodnicy?

Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego, a przedsięwzięcie wspierają Fundacja Relicta, powiat śremski oraz Muzeum Śremskie.

Zostaw komentarz