Img 0132 1

W Dolsku pamiętają o wielkopolskich bohaterach

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Uroczysta msza święta i apel poległych na dolskim rynku. Tak obchodzono 105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w gminie Dolsk.


Berdychowski Kwiecien2 2024

27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie. W walki o wolną ojczyznę włączyli się również mieszkańcy gminy Dolsk. Pamięć o wielkopolskich bohaterach jest wciąż żywa w lokalnym społeczeństwie. Potwierdzeniem tego są coroczne uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Uroczysta msza święta i apel poległychObchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich, celebrowana przez ks. Sławomira Krzeszowskiego – proboszcza parafii pw. Michała Archanioła w Dolsku.

W nabożeństwie udział wzięli m.in. przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, radni, przedstawiciele instytucji i organizacji działających na terenie gminy Dolsk, potomkowie dolskich Powstańców Wielkopolskich, a także mieszkańcy Dolska i okolic. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych.

Jak podkreślił ks. Sławomir Krzeszowski, Powstańcy Wielkopolscy odznaczali się przede wszystkim mądrością i pracowitością. To wartości, które dały im motywację i siłę do działania. Ruszyli do walki o wolność ojczyzny, nie zważając na cenę, jaką mogli zapłacić. Najważniejsza była Polska.

Druga część uroczystości odbyła się na dolskim rynku. W tym samym miejscu, w którym 105 lat temu zebrali się Powstańcy Wielkopolscy.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrała burmistrz miasta i gminy Dolsk – Barbara Wierzbińska, wspominając o bohaterstwie i odwadze Powstańców Wielkopolskich. Spontaniczny zryw Wielkopolan zakończył się zwycięstwem i odzyskaniem przez Polskę wolności.

Rangę wydarzenia podkreślili także uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku, którzy pod kierunkiem polonistek: Zdzisławy Dłużak i Zofii Kowalskiej przygotowali apel poległych, dopełniony tematycznym wierszem. Młodzież złożyła także znicze pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Dolskiej na rynku.

Dopełnieniem uroczystości na rynku było złożenie symbolicznych wiązanek przez przybyłe delegacje.

Asystę podczas uroczystości zapewnili druhowie z jednostek OSP działających na terenie gminy Dolsk.

Głównym organizatorem uroczystości był UMiG Dolsk, Biblioteka Publiczna MiG Dolsk oraz MGOSiR Dolsk.

Morsy K.R.A. w hołdzie wielkopolskim bohaterom

105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego uczciły także Morsy K.R.A. Dolsk, biorąc kąpiel w zimnych wodach jeziora. Niskie temperatury i zimna woda to raj dla miłośników zimowych kąpieli. Zimowa kąpiel w jeziorze okazała się także doskonałą okazją, by uczcić pamięć o Powstańcach Wielkopolskich.

Zostaw komentarz