Aaa
Jakub Jankowski ze Śremskiej Akademii Szermierki Warta odbiera medal i gratulacje od Stanisława Plociennika - fot. M.Fujak

0

Przez dwa dni w Śremie odbywały się dwie imprezy szermiercze dla młodzieży. Wyróżnił się Jakub Jankowski, który świetnie spisał się w jednych i drugich zawodach. Najpierw został mistrzem Wielkopolski szkół, a potem triumfował w Ogólnopolskim Turnieju Młodzików. Łącznie szpadziści Śremskiej Akademii Szermierki Warta zdobyli 11 medali.

Berdychowski Wv

W piątek i sobotę sala sportowa Szkoły Podstawowej nr 6 w Śremie zamieniła się w arenę zmagań szermierzy.

Pierwszego dnia ponad 100 młodych florecistów i szpadzistów rywalizowało w Mistrzostwach Wielkopolski Szkół. Obok miejscowych stawili się zawodnicy i zawodniczki z 9 klubów i 38 szkół z Poznania, Leszna i Tarnowa Podgórnego. Zawody te były tradycyjne poświęcone pamięci Tadeusza Mieloszyńskiego, ku którego czci rozegrano XXXI już Memoriał. Otwarcia dokonali dyrektor szkoły Alina Kozłowska wraz z wiceprezesem OZSz – Włodzimierzem Węcławkiem, a także Karoliną Płociennik-Lis – wiceprezes Śremskiej Akademii Szermierki Warta. Obecny był także trener kadry narodowej we florecie kobiet – Tomasz Ciepły, który przyglądał się rywalizacji i wyłapywał młode talenty.

Szpadziści ze Śremskiej Akademii Szermierski Warta pokazali się z dobrej strony zdobywając w tych zawodach siedem medali. Mistrzami Wielkopolski zostali Julia Stasiak i Jakub Jankowski. Srebrny medal wywalczył Wiktor Hołderny, a brązowe zdobyli Kacper Kasprzak, Alex Rotter, Aleksandra Leśniowska i Leonard Smoczyk.

Sobota to już rywalizacja w Ogólnopolskim Turnieju w Szpadzie Młodzików, który jest jednocześnie Memoriałem Donia Edwarda Nowakowskiego.  Frekwencja także dopisała, bo choć organizatorzy spodziewali się około 70 młodych szermierzy, to ostatecznie przybyło ich nieco ponad 100. Reprezentowali 15 miast w tym także odległy Szczecin, Katowice czy Warszawę, a także Wrocław, Świdnicę, Lubin, Tarnowo Podgórne, Zieloną Górę, Opole, Poznań, Konin czy Mielec. Formę z pierwszego dnia potwierdził Jakub Jankowski, który ponownie okazał się najlepszy w swojej kategorii i znów stanął na najwyższym stopniu podium. Kolejne medale dołożyli Aleksandra Leśniowska (srebro) i Alex Rotter i Kacper Kasprzak (obaj brąz). Blisko podium byli także Julia Stasiak i Wiktor Hołderny, którzy zajęli piąte lokaty.

Organizatorami zawodów byli: Gmina Śrem, Starostwo Powiatowe w Śremie, Szkolny Związek Sportowy w Śremie i sekcja Śremskiej Akademii Szermierki Warta.