W Wigilię zakupów nie zrobimy? Sejm podjął decyzję

Sejm zdecydował o zakazie handlu w niedzielę, 24 grudnia
Sejm zdecydował o zakazie handlu w niedzielę, 24 grudnia/fot. arch. red.
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W środę, 29 listopada Sejm zdecydował o zakazie handlu w niedzielę, 24 grudnia. Posłowie zgodnie zagłosowali za nowelą ustawy w sprawie zakazu handlu w tegoroczną Wigilię.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Portal Business Insider przypomina, że sieci handlowe apelowały w sprawie niedzieli handlowej 24 grudnia od wiosny, lecz przed wyborami politycy się nad tym tematem nie pochylili. Portal wskazuje, że swoje projekty złożyły dwa sejmowe ugrupowania: PiS i Polska 2050. Oba zakładały dzień wolny w niedzielę (24 grudnia), ale otwarcie sklepów 10 grudnia. Różniły się dozwolonymi godzinami pracy — PiS chciał je ograniczyć do godz. 14. Ostatecznie jednak pod obrady trafił projekt partii Szymona Hołowni.

W środę posłowie zatwierdzili z poprawką nowelę ustawy dotyczącej zakazu handlu w Wigilię, 24 grudnia. Zgodnie z nowymi przepisami, wprowadzony zostaje zakaz handlu 24 grudnia, jednocześnie umożliwiając otwarcie sklepów w dwie niedziele poprzedzające, tj. 10 i 17 grudnia.W głosowaniu uczestniczyło 441 posłów, z czego za nowelizacją zagłosowało 429 posłów, nikt nie głosował przeciw, a 12 posłów wstrzymało się od głosu.

Projekt trafi teraz do Senatu, który prawdopodobnie zajmie się nim jeszcze podczas obecnego posiedzenia, zaplanowanego na 29-30 listopada. Po przegłosowaniu w Senacie decyzja ostatecznie spocznie w rękach prezydenta Andrzeja Dudy.

Zostaw komentarz