Xvv Gala Wolontariatu (90)
W piątek, 24 listopada w Auli Jana Pawła II odbyła się doroczna Gala Wolontariatu/Fot. D. Górna
 • Home
 • Aktualności
 • XVII Gala Wolontariatu w Śremie – Bo dobro zawsze wraca z nawiązką!

XVII Gala Wolontariatu w Śremie – Bo dobro zawsze wraca z nawiązką!

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Istnieje powiedzenie, które mówi, że to, co dajemy innym, prędzej czy później wraca do nas z nawiązką. Pomaganie w ramach wolontariatu jest tego doskonałym przykładem. Przekonuje się o tym na co dzień młodzież zrzeszona w szkolnych klubach wolontariatu. To oni byli najważniejszymi gości XVII Gali Wolontariatu.


Berdychowski Kwiecien2 2024

W piątek, 24 listopada w Auli Jana Pawła II odbyła się doroczna Gala Wolontariatu, organizowana przez Lokalne Centrum Wolontariatu, działające przy Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem. Patronat nad tym wydarzeniem objęli starosta śremski oraz burmistrz Śremu.

Podczas piątkowej Gali wyróżniono Wolontariusza Roku 2023. Doceniono także Kreatywne Kluby Wolontariatu, Przyjaciół Wolontariatu oraz przedstawiono Odkrycie Roku. Uroczystość poprowadzili Anna Sobieraj oraz Mateusz Wojtas.Zanim jednak nadszedł czas na wręczenie nagród i wyróżnień, głos zabrał Hieronim Bartkowiak, prezes Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem oraz zaproszeni goście.

Szanowna młodzieży, bo dziś to jest właśnie wasze święto, chcę wam powiedzieć, że wkrótce Gala Wolontariatu zmieni nieco swoje oblicze. Teraz spotykamy się raz w roku, ale w planach mamy częstsze spotkania integracyjne. Jako Fundacja pozyskaliśmy teren nad Wartą, gdzie będziemy dla was częściej organizować rozrywki, by was jeszcze bardziej zachęcić do wolontariatu

– zapewniał H. Bartkowiak.

Z kolei ks. Ryszard Adamczak, proboszcz parafii NSJ w Śremie dziękował koordynatorom i samym wolontariuszom za ich pracę i zapał do pomagania. – Jakim trzeba być człowiekiem, by nie pomagać? Bezdusznym? – pytał ks. Adamczak, który w swoim przemówieniu przypomniał postać św. Brata Alberta.

Xvv Gala Wolontariatu (34)
Ks. Ryszard Adamczak/Fot. D. Górna

Ciepłe słowa w stronę wolontariuszy popłynęły również z ust starosty śremskiego i burmistrza Śremu, którzy objęli patronatem piątkowe wydarzenie. Tego dnia także oficjalnie nastąpiła zmiana na stanowisku przewodniczącej kapituły konkursowej. Odchodzącą Wiolettę Jastrząbek, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu zastąpiła Karolina Gałuszka, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Śremie.

Wolontariusz Roku 2022

W tym roku do tytułu „Wolontariusz Roku” nominowani zostali:

 • Katarzyna Misiorna – Liceum Ogólnokształcące im. J. Wybickiego w Śremie,
 • Dagmara Jankowiak – Zespół Szkół Politechnicznych w Śremie,
 • Alan Waszak –  Szkoła Podstawowa nr 4 w Śremie,
 • Wiktoria Gorzyńska – Zespół Szkół Technicznych w Śremie.

Decyzją kapituły, wyróżnienie powędrowało do rąk Dagmary Jankowiak – człowieka renesansu i zarazem uczennicy ZSP w Śremie, która została doceniona za swój duży wkład w działalność szkolnego klubu wolontariatu oraz samorządu uczniowskiego. Dagmara chętnie pomaga seniorom i osobom samotnym. Nie jest jej również obojętny los zwierząt.

Xvv Gala Wolontariatu (85)
Dagmara Jankowiak odbiera tytuł “Wolontariusz Roku 2023″/Fot. D. Górna

Tego ważnego wyróżnienia pogratulował Kamil Kuliński – laureat z 2022 roku, który oprócz życzeń przekazał Dagmarze pamiątkowy medal „Wolontariusz Roku”.

Kreatywny Klub Wolontariatu

Do tytułu „Kreatywny Klub Wolontariatu” nominowano 11 społeczności szkolnych:

 1. Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie,
 2. Liceum Ogólnokształcące im. gen. J. Wybickiego w Śremie,
 3. Zespół Szkół Politechnicznych im. Powstańców Wlkp. w Śremie,
 4. Szkoła Podstawowa im. ks. abp. A. Baraniaka w Mchach,
 5. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Chwałkowie Kościelnym,
 6. Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Śremie,
 7. Szkoła Podstawowa nr 1 im. M. Kopernika w Śremie,
 8. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Masłowie,
 9. Zespół Szkół Technicznych im. H. Cegielskiego w Śremie,
 10. Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku,
 11. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Braci Barskich w Śremie.
Xvv Gala Wolontariatu (99)
Szkoła Podstawowa w Dolsku otrzymała wyróżnienie za Kreatywny Klub Wolontariatu/Fot. D. Górna

W tej kategorii najwyższe uznanie popłynęło na ręce wolontariuszy ze szkoły podstawowej w Dolsku. W ich szkolnym klubie wolontariatu aktywnie działa 40 wolontariuszy, którzy chętnie pomagają swoim kolegom w nauce. Młodzież ma na swoim koncie wiele akcji charytatywnych, zbiórek na rzecz potrzebujących oraz prac społecznych.

Odkrycie Roku

Podobnie jak w roku ubiegłym pojawiła się kategoria – Odkrycie Roku. Tytuł ten przypadł Markowi Bychawskiemu z Zespołu Szkół Technicznych w Śremie, który nie krył zaskoczenia z otrzymania wyróżnienia. – Nie wiem, co powiedzieć, bo pomaganie jest moim obowiązkiem – mówił wyróżniony nastolatek. Marek ma na swoim koncie między innymi pomoc człowiekowi w wypadku komunikacyjnym.

Xvv Gala Wolontariatu (103)
Marek Bychawski, czyli Odkrycie Roku 2023/Fot. D. Górna

Przyjaciele Wolontariatu

Tegorocznym „Przyjacielem Wolontariatu” zostało Stowarzyszenie Runner’s Power, którego członkowie nie tylko intensywnie biegają, ale również pomagają, organizując i włączając się w wiele akcji charytatywnych. Stowarzyszenie zostało także docenione za tegoroczną akcję „Spełniamy górskie marzenia”, podczas której aż 10 dzieci z niepełnosprawnościami zdobyło Śnieżkę.

Xvv Gala Wolontariatu (120)
Ryszard Mitmański z Runner’s Power/Fot. D. Górna

Już dziś mogę zdradzić, że ta akcja będzie kontynuowana. W przyszłym roku idziemy na Śnieżnik

– wspominał Ryszard Mitmański.

Na koniec gali było gromkie „Sto lat” i tort dla wszystkich wolontariuszy. Natomiast zwieńczeniem wieczoru była wspólna dyskoteka.

Zostaw komentarz