Bezdomni Na Mrozie Fot. Kpp Śrem 4
Na wychłodzenie najbardziej narażeni są bezdomni, którzy często szukają schronienia i miejsca noclegowego w pustostanach/Fot. KPP Śrem

Bezdomny na mrozie. Jak mu pomóc?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Widzisz bezdomnego na mrozie? Nie czekaj, dzwoń po pomoc. W ten sposób możesz uratować ludzkie życie.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Przypadki zgonów z wychłodzenia organizmu odnotowywane są co roku. Problem dotyczy przede wszystkim osób bezdomnych. W wielu sytuacjach tragedii można uniknąć, przekazując informację służbom ratunkowym.

Śremscy mundurowi apelują

Na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Śremie pojawił się apel, by nie pozostawać obojętnym wobec osób znajdujących się w sytuacji zagrażającej życiu.

„Synoptycy zapowiadają, że dziś w nocy, w naszym rejonie, temperatura spadnie poniżej zera. Jak co roku, właśnie gdy temperatury na zewnątrz spadają, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić” – czytamy w policyjnym apelu.

Na wychłodzenie najbardziej narażeni są bezdomni, którzy często szukają schronienia i miejsca noclegowego w pustostanach, na ogródkach działkowych czy w altankach. Mundurowi systematycznie sprawdzają sytuację tych osób, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, niezwłocznie podejmują interwencję.

Policjanci apelują jednocześnie do mieszkańców, by nie pozostawali obojętni na krzywdę innych ludzi, także bezdomnych czy będących pod wpływem alkoholu. Widząc człowieka, któremu grozi wychłodzenie lub zamarznięcie, niezwłocznie należy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Jeden telefon może uratować czyjeś życie.

Alkohol rozgrzewa? To fałsz!

Jednym z często powtarzanych i jednocześnie błędnych informacji jest stwierdzenie, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktem jest, że bezpośrednio po spożyciu alkoholu osoba pijąca czuje ciepło, po czym jej organizm staje się jeszcze bardziej podatny na wychłodzenie.

Dużym niebezpieczeństwem dla osób nietrzeźwych jest także śliska i nierówna nawierzchnia. Wystarczy chwila nieuwagi, źle postawiona stopa, by potknąć się i upaść. Osoby będące pod wpływem alkoholu często nie mają siły, by samodzielnie się podnieść, a dodatkowym utrudnieniem są niesprzyjające czynniki atmosferyczne.

„Zwracamy się z apelem o to, by nikt nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwe serce i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie” – apelują śremscy mundurowi.

Nie bądź obojętny. Działaj!

Śremscy mundurowi systematycznie monitorują miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. Sprawdzają ich sytuację, służą radą i pomocą, informują, gdzie można otrzymać pomoc.

Przyjmują również zgłoszenia dotyczące osób, które znalazły się w sytuacji zagrażającej ich życiu.

W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie działania podejmowane wobec osób bezdomnych, samotnych i bezradnych koordynuje asp. szt. Krzysztof Tomaszewski z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii. Z funkcjonariuszem można kontaktować się telefonicznie, dzwoniąc pod nr 47 77 34 238 albo za pośrednictwem poczty elektronicznej pisząc na adres: krzysztof.tomaszewski@po.policja.gov.pl

5 Comments Text

Zostaw komentarz