||

Wystartowały Śremskie Dni Seniora 2023

Śremskie Dni Seniora 2023 (59)
Śremskie Dni Seniora to część projektu pn. „Miasto otwarte na osoby starsze”/Fot. D. Górna

We wtorkowe późne popołudnie, 14 listopada w sali widowiskowej Muzeum Śremskiego zostały zainaugurowane tegoroczne Śremskie Dni Seniora. Składa się na nie cykl wydarzeń kulturalnych i warsztatów dla osób 60+.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Śremskie Dni Seniora to część projektu pn. „Miasto otwarte na osoby starsze”. Rozpoczęły się od koncertu w sali widowiskowej Muzeum Śremskiego. Zanim jednak przyszedł czas na muzyczną ucztę, głos zabrali gospodarze wydarzenia – Teresa Oleksy, pełniąca obowiązki przewodniczącej Śremskiej Rady Seniorów oraz burmistrz Śremu Adam Lewandowski.

Mamy Światowy Dzień Seniorów, Europejski Dzień Seniorów oraz Śremski Dzień Seniorów. Można mnożyć powody, dla których się dziś potkaliśmy i bardzo się cieszę, że ta sala, w której dziś się spotkaliśmy, jest w pełni wypełniona. Myślę, że dzisiejszy koncert uraduje Wasze dusze. W ten sposób zaczynamy trzydniowe obchody Śremskiego Dnia Seniorów. Bardzo się cieszę, że coraz większa grupa seniorów aktywizuje się. Grupa 60+ to w naszym mieście prawie 10 tys. ludzi. Stanowicie ¼ mieszkańców. To bardzo duża i ważna grupa

– podkreślał burmistrz.
Śremskie Dni Seniora 2023 (9)
Teresa Oleksy i Adam Lewandowski/Fot. D. Górna

Z kolei Teresa Oleksy zapewniała uczestników wtorkowego wydarzenia, że starość to nie koniec życiowej przygody.To jej kolejny rozdział, nowy początek, który będziemy odkrywać, jednocześnie odczarowując niemiłe słowo „starość”. Październik i listopad to miesiące, w których obchodzimy święta osób starszych, również Ogólnopolski Dzień Seniora, który przypada właśnie dziś – 14 listopada. W związku z tym Śremska Rada Seniorów postanowiła zorganizować koncert, który rozpoczyna cykl wydarzeń dla seniorów, przygotowany przez śremskie instytucje. Jest to bardzo bogata i atrakcyjna oferta w zakresie kultury, sportu i zdrowia

– zapewniała T. Oleksy.

Jak już wspominaliśmy, Śremskie Dni Seniora zainaugurował koncert pn. „Piosenki jak wino i my”. W repertuarze znalazły się utwory operetkowe i musicalowe, w wykonaniu Agnieszki Wawrzyniak, Klaudiusza Kapłon i Anny Michalak.

Śremskie Dni Seniora 2023 (48)
Agnieszka Wawrzyniak/Fot. D. Górna

Natomiast na środę zaplanowano wiele atrakcji z Klubem Senior +, m.in. grę terenową, zagadki i opowiadanie historii, ale również w swoje progi zaprasza Śremski Ośrodek Kultury, w którym tworzone będą świąteczne kartki. Natomiast Biblioteka Publiczna im. Heliodora Święcickiego w Śremie przygotowała różne zajęcia, m.in. kurs obróbki zdjęć, test wiedzy (dot. śremskich legend, zabytków, historii, gwary i historii), karaoke, grę planszową, podstawy programowania oraz projekcję filmu.

W dniach od 12 do 16 listopada seniorzy 60+, kupując bilet w Śremskim Sporcie na basen, otrzymają rabat 50 proc.

Zakończenie Dni Seniora odbędzie się 16 listopada w Muzeum Śremskim. Prócz warsztatów aktywizacyjnych odbędzie się również uroczyste podsumowanie wszystkich wydarzeń, wystąpienie burmistrza Śremu i przedstawicieli Śremskiej Rady Seniorów. Wykład wygłosi również prof. UAM dr hab. Hanna Mamzer.

Zostaw komentarz