11 Listopada W Dolsku (6)
Fot. Biblioteka Publiczna MiG Dolsk

Święto Niepodległości w Dolsku

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny oraz symboliczne złożenie wiązanek pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Dolskiej to główne punkty obchodów Święta Niepodległości w gminie Dolsk.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Narodowe Święto Niepodległości to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu Polaków. 11.11.1918 roku, po 123 latach niewoli i cierpienia, Polska odzyskała nieodległość, wracając tym samym na mapy Europy i świata.

W gminie Dolsk obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w dolskiej farze przez miejscowego proboszcza – ks. Sławomira Krzeszewskiego. W nabożeństwie udział wzięły poczty sztandarowe, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, jednostek organizacyjnych, instytucji i organizacji działających na terenie gminy Dolsk, a także licznie przybyli mieszkańcy Dolska i okolic. Mszę świętą uświetniły pieśni w wykonaniu Chóru „Lutnia”.

Nawiązane do historii

Cierpienie i podział Polski i Polaków w czasie zaborów to główne problemy, o których wspomniał ksiądz Sławomir Krzeszewski. Życie w czasach zaborów nie było łatwe, dało jednak Polakom siłę i mobilizację. Ważną rolę w historii Polski odegrali także ci, którzy odważyli podjąć walkę za wolność ojczyzny, nierzadko poświęcając własne życie.

Podobną opinię wyraziła burmistrz miasta i gminy Dolsk – Barbara Wierzbińska, która zabrała głos bezpośrednio po odśpiewaniu hymnu narodowego na dolskim rynku. Włodarz gminy w swoim przemówieniu zwróciła uwagę na szczególny wymiar Narodowego Święta Niepodległości.

Bohaterowie tamtych lat stają się dziś źródłem siły i determinacji w tworzeniu lepszego świata

– mówiła burmistrz Wierzbińska.

Wyrazem szacunku i pamięci dla tych, którzy walczyli o wolną Polskę, były symboliczne wiązanki złożone pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Dolskiej.

Droga do wolności w oczach młodzieży

Dopełnieniem uroczystości na dolskim rynku był wymowny spektakl, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Masłowie.

Oczom widzów ukazali się Polacy w czarnych, żałobnych strojach, zmęczeni i zrezygnowani. Symbolicznym kontrastem okazał się biały orzeł, który dawał nadzieję i mobilizował do walki o niepodległość.
Zdecydowanie bardziej optymistyczne okazało się zakończenie przedstawienia – można było wówczas zobaczyć barwny korowód wielkich Polaków, radość i zwycięstwo.

Spektakl dopełniała nastrojowa muzyka, która doskonale podkreślała emocje i uczucia towarzyszące bohaterom. Przedstawienie miało charakter ponadczasowy, wskazując problemy, które często pojawiają się w historii, prowadząc nierzadko do społecznych podziałów. Przesłaniem artystycznego przedsięwzięcia było zmotywowanie odbiorców do przemyśleń i refleksji na temat relacji międzyludzkich i społecznych, które wpływają na sytuację Polski.

Przedstawienie dopełniły pieśni patriotyczne oraz wiersze. Młodzież przygotowywała się pod czujnym okiem nauczycielek: Wiolety Rylskiej, Małgorzaty Domałecznej oraz Karoliny Zacharyasz.

Występ został nagrodzony gromkimi i w pełni zasłużonymi brawami.

1 Comments Text

Zostaw komentarz