Image
Finanse Śremskiego Sportu znów pod lupą radnych / fot. arch. red.

Śremski Sport ze stratą finansową. Jak wielką?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Po tym, jak gruchnęła wiadomość o tym, że lodowiska nie będzie nie tylko w tym sezonie, ale i wcale, radni zaczęli dopytywać o finanse gminnej spółki.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Wiemy już, że prezes spółki Śremski Sport wraz z gminą Śrem podjął decyzję o likwidacji lodowiska, które od kilkunastu lat funkcjonowało za budynkiem sportowym przy ul. Staszica 1.

– Decyzja o likwidacji lodowiska przede wszystkim podyktowana jest względami ekonomicznymi. Dziś faktura za energię, bez lodowiska, wynosi około 260 tys. zł za miesiąc. Z lodowiskiem szacuję, że miesięczny rachunek za prąd byłby na poziomie 470 tys. Do niedawna te koszty były w granicy 40 tys. zł w okresie letnim i około 80 tys. zł w okresie zimowym, gdy funkcjonowało lodowisko.

– Daniel Cicharski, prezes Śremskiego Sportu tak na łamach Tygodnia tłumaczył tę decyzję.

Sprawa odbiła się szerokim echem pośród radnych, którzy zaczęli drążyć temat. Pierwszym z nich jest Rafał Wachowiak, który w interpelacji dopytywał o wynik finansowy spółki oraz strategię na lata 2023-2028.Śremski Sport likwiduje lodowisko w Śremie. W zamian powstanie nowy obiekt sportowy…

16 października Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników zatwierdziło Strategię Rozwoju Śremskiego Sportu na lata 2023-2028, w której znajduje się oferta lodowiska. Ta jak wiemy już definitywnie wypadła i lodowiska nie będzie. W dokumencie, który został sporządzony i zatwierdzony, czytamy:

„Kolejnym etapem modernizacji zaplecza sportowego spółki będzie modernizacja lodowiska, które znajduje się z tyłu za obiektem sportowym. Technologia lodowiska jest przestarzała i nie nadaje się do modernizacji. W najbliższym czasie spółka Śremski Sport będzie musiała zmierzyć się z kwestią wymiany istniejącej infrastruktury.”

Śremski Sport zakłada stratę

Nie od dziś wiadomo, że do sportu trzeba dokładać. Spółka dotowana była przez gminę kwotami przekraczającymi kilkaset tysięcy złotych. W 2022 roku do kapitału rezerwowego spółki, z gminnej kasy wpłynęło 1,4 mln zł – na częściowe pokrycie straty bilansowej z 2021 roku.

Przyszły rok jednak ma wyglądać znacznie lepiej. Prognozowana strata na 2024 rok, przyjęta w planie ekonomiczno-finansowym spółki wynosi tylko 387 tys. zł.

Warto jednak nadmienić, że także w tym roku gmina Śrem dołoży do pokrycia straty bilansowej. Z gminnej kasy do gminnej spółki popłynie ponad 1 mln zł.

Zostaw komentarz