|||

Oddali hołd rozstrzelanym Synom Ziemi Śremskiej

Img 20231020 182049 Easy Resize.com

Bardzo ważna data na kartach historii Śremu to 20 października. Dzień, w którym Synowie Ziemi Śremskiej zostali zmuszeni oddać swoje życie. Jak uczcili ich pamięć mieszkańcy Śremu?


VW_Berdychowski_400_150(1)

84 lata temu na rynku w Śremie dokonano egzekucji podczas niemieckiej operacji Tannenberg. Zginęło wtedy dziewiętnastu Synów Ziemi Śremskiej. Śremianie spotkali się w piątek, 20 października, by oddać hołd ofiarom zbrodni. 

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele farnym, gdzie wszyscy składali modlitwy w intencji rozstrzelanych. W obchodach 84. rocznicy udział wzięli mieszkańcy, samorządowcy, orkiestra dęta oraz poczty sztandarowe szkół, służb mundurowych i instytucji publicznych. Po nabożeństwie ks. prałat Marian Brucki odmówił modlitwę przy mogile na cmentarzu parafialnym, gdzie złożono również wieńce.Nie zapominajmy o tych wydarzeniach sprzed 84 lat. Pamiętajmy o ich zbiorowej mogile. Z szacunkiem przechodźmy przez nasz rynek, gdzie wyryte są ich imiona i nazwiska. Pamiętajmy o naszych bohaterach i uczmy się od nich miłości do naszej Ojczyzny. Oddajmy cześć i pamięć. Bądźmy też wdzięczni i prośmy aby nienawiść nigdy nie zatruwała naszego serca.

– przemawiał do zgromadzonej w kościele śremskiej wiary ks. prałat Marian Brucki.

Podczas oficjalnego przemarszu z kościoła farnego na rynek padał deszcz. Mimo niesprzyjającej pogody Śremianie wytrwale uczestniczyli w 84. rocznicy na Placu 20 Października.

Img 20231020 175959 Easy Resize.com
Składanie wiązanek przy mogile przez burmistrza Adama Lewandowskiego i starostę Zenona Jahnsa/ fot. W. Kaptur

Kiedy wojna wybuchła 1 września listy trafiły do specjalnych grup, które były przygotowane na to, by operację Tannenberg przeprowadzić. W sposób bardzo okrutny, bo zakończony śmiercią 55 tysięcy Polaków, m.in. w Śremie. A w naszych okolicach między 20 października, a 23 października zginęło ponad 250 osób. I o nich mimo tych 84 lat, które minęły wszyscy pamiętamy i musimy pamiętać, bo takie zbrodnie przechodzą na wieki do historii. I pamiętajmy o tym przez następne lata, dziesiątki lat i setki lat.

– mówił burmistrz Adam Lewandowski.

Dla uczczenia pamięci ofiar niemieckiej zbrodni odczytano Apel Poległych, a żołnierze oddali salwę honorową. Następnie delegacje złożyły wiązanki w miejscu śmierci Synów Ziemi Śremskiej. 

My również pamiętamy, dlatego zapaliliśmy znicz na Placu 20 Października.

Dalsza część materiału pod galerią zdjęć.

Img 20231020 184858 Easy Resize.com 2
fot. W. Kaptur

Operacja „Tannenberg” – jaki był jej cel?

Operacja „Tannenberg”, przeprowadzona w Polsce w 1939 roku przez niemieckie grupy operacyjne Einsatzgruppen, stanowiła pierwszą wojenną operację eksterminacyjną na masową skalę w okresie II wojny światowej.

Jej głównym celem było likwidowanie polskich elit społecznych, wielu z nich wcześniej umieszczonych na listach proskrypcyjnych.

W ciągu całego roku 1939 niemieccy okupanci zamordowali w okupowanej Polsce około 55 000 obywateli, w tym przeważnie członków organizacji takich jak Powstańcy Wielkopolski, Powstańcy Śląscy, członków Polskiego Związku Zachodniego, nauczycieli, duchowieństwo, urzędników, właścicieli ziemskich i chłopów.

Poniższa infografika przedstawia w klarowny sposób etapy przygotowań do operacji, jej makabryczne cele, proces formowania i struktury Einsatzgruppen, przebieg operacji, jej wyjątkowy charakter oraz miejsca masowych zbrodni dokonanych przez Niemców w roku 1939.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz