||

Wracają po ponad 3-latach! Amatorska Kompania Teatralna znów gra na śremskiej scenie

Img 20231019 220920 Easy Resize.com
Amatorska Kompania Teatralna wznowiła swoją działalność/ fot. W. Kaptur

Zaczynając od średniowiecznej scenerii, kończąc na współczesnych rekwizytach… Każda z bajek dla dorosłych w wykonaniu AKT-u miała swoje uniwersalne przesłanie, a przede wszystkim rozbawiła w tą ponurą, jesienną noc. Poniżej zdajemy relację z przedstawienia teatralnego.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Zacznijmy od tego, że Amatorska Kompania Teatralna AKT została założona w roku 2001. Tworzy ją grupa śremian, która udowadnia, że praca, zaangażowanie i pasja wystarczą dla zorganizowania tak niezwykłego przedsięwzięcia, jakim jest przedstawienie teatralne. Wcale nie trzeba do tego być zawodowym aktorem. Choć patrząc na profesjonalną grę aktorską AKT-u łatwo ich nazwać zawodowcami. Ostatni spektakl grupy odbył się przed wybuchem pandemii i nosił tytuł: ,,Sejm Kobiet’’. Później nastąpiła ponad 3-letnia przerwa. 

Amatorska Kompania Teatralna wróciła na deski teatru gościnnego strychu u Nowaków. Miejsce jest bardzo klimatyczne, przytulne i niecodzienne co dodaje mu tylko uroku. Stara kamienica, wspinanie się po schodach i sam strych – drobnostki, które ocieplają miejsce spotkań miłośników sztuki teatralnej. Img 20231019 195646 Easy Resize.com 1
Na strychu u Nowaków trwało przedstawienie teatralne/ fot. W. Kaptur

Ulica Dąbrowska tętniła życiem i sztuką w czwartek, 19 października. Dokładnie o godz. 20:00 rozpoczął się spektakl pt.: ,,Bajki dla dorosłych’’. W programie znalazło się 16 bajek m.in. ,,Jak Johnny został milionerem’’ – M. Czubaszek, ,,Jeszcze raz o złotej rybce’’ – J. Wilińska, F. Derecki, ,,Wczasy na jachcie’’ – J. Wilińska, A. Nowicki.

Narracją zajął się śremski reżyser Tomasz Buchwald. Natomiast na scenie wystąpili: Małgorzata Bukowy, Beata Sarnowska-Czajka, Beata Włodarczak, Jolanta Andrzejewska, Katarzyna Zięba, Natalia Lissek, Elżbieta Piasecka, Bernadeta Kasztelan-Świetlik, Ewa Trojanek, Małgorzata Twardowska, Ewa Nowak, Andrzej Bukowy, Artur Czajka, Edmund Derwich, Jacek Nowak, Marek Nowak, Paweł Piasecki, Jacek Skrzypczak, Bogdan Włodarczak. Obsługą techniczną kierował Arkadiusz Jankowiak, a obsługą graficzną zajęli się Andrzej Bukowy i Michał Buchwald. 

Img 20231019 205809 Easy Resize.com
Jedna ze scen ,,Bajki dla dorosłych”/ fot. W. Kaptur

Po skończonym przedstawieniu na Amatorską Kompanię Teatralną AKT czekała ogromna niespodzianka. Bowiem w imieniu Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich w wydarzeniu uczestniczył Lech Nawrocki, który wręczył grupie nagrodę Władysław. Przedtem jednak został odczytany list od prezesa Krzysztofa Galas, w którym zwrócono uwagę na długoletnią pracę i wysiłek grupy. Statuetka przyznawana jest od 2018 roku i ma charakter międzynarodowy. Otrzymali go oprócz Polski twórcy kultury z Litwy, Ukrainy, Włoch, Izraela i Gwatemali.

Zostaw komentarz