|||

Symboliczne otwarcie Hospicjum Stacjonarnego Salus+ w Śremie

Otwarcie Hospicjum Salus+ W Śremie (25)
Wstęgę przecięli burmistrz Adam Lewandowski, starosta Zenon Jahns, prezes zarządu Ewa Goździewicz oraz lekarka Teresa Czosnowska/fot. D. Górna

10 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. I właśnie ten dzień został wybrany na symboliczne otwarcie Hospicjum Stacjonarnego Salus+, które mieści się na terenie Szpitala Powiatowego w Śremie.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Choć de facto śremskie hospicjum działa już od początku roku, to właśnie 10 października odbyło się jego symboliczne otwarcie. To ważna data dla pracowników placówki, bowiem właśnie 10 października przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.

Hospicjum Stacjonarne Salus+ w Śremie znajduje się w kompleksie szpitala na parterze budynku, gdzie od kilku lat z powodzeniem działa Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. Całość tworzy Centrum Opiekuńczo-Lecznicze. Hospicjum stacjonarne skierowane jest do osób przewlekle chorych.Naszym głównym celem jest poprawa jakości życia pacjenta oraz świadczenie usług paliatywnych. Zapewniamy kompleksową opiekę doświadczonych lekarzy specjalistów, pielęgniarek i opiekunów medycznych. Naszym podopiecznym przysługuje również leczenie farmakologiczne, rehabilitacja, a także wsparcie psychologiczne. Ponadto, w nieograniczonym wymiarze czasowym umożliwiamy rodzinie i najbliższym odwiedzanie chorego. Dokładamy największych starań do tego, aby pacjenci naszego hospicjum czuli się w nim tak, jak w domu

— podkreśla Ewa Goździewicz, prezes zarządu Centrum Opiekuńczo-Leczniczego Salus+ w Śremie.
otwarcie hospicjum salus+ w Śremie (13)
Ewa Goździewicz, prezes zarządu Centrum Opiekuńczo-Leczniczego Salus+ w Śremie/fot. D. Górna

Symboliczne otwarcie

W otwarciu hospicjum udział wzięli m.in. starosta śremski Zenon Jahns, burmistrz Śremu Adam Lewandowski, przewodnicząca rady miasta Katarzyna Sarnowska, prezes szpitala Michał Sobolewski, ks. proboszcz Marian Binek, ks. Filip Byczyński, a także przedstawiciele starostwa, Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Śremie, pracownicy Centrum Opiekuńczo-Leczniczego oraz wolontariusze i inni zaproszeni goście, a wśród nich rodzina Aldony Demuth, pierwszej pacjentki hospicjum. Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał żółtego żonkila, jako symbol nadziei i wsparcia dla osób nieuleczalnie chorych.

otwarcie hospicjum salus+ w Śremie (23)
Specjalne przesłanie przeczytała Barbara Ratajczak (w środku)/fot. D. Górna

Po powitaniu gości przyszedł czas na odczytanie przesłania. Zrobiła do Barbara Ratajczak, pielęgniarka oddziałowa. – Hospicjum jest miejscem szczególnym. To miejsce, gdzie nie tylko leczymy ciała, ale otaczamy opieką również duszę. To tu, w tym miejscu, kładziemy nacisk na jakość życia w obliczu nieuleczalnej choroby. Hospicjum to nie tylko instytucja medyczna. To także miejsce, które oferuje wsparcie, godność i poczucie bezpieczeństwa dla pacjentów i ich rodzin – zapewniała B. Ratajczak.

Podziękowanie, przecięcie wstęgi i sadzenie drzew

Tego dnia był również czas na podziękowania. Prezes Ewa Goździewicz serdecznie dziękowała władzom samorządowym, darczyńcom, wolontariuszom, pracownikom i wszystkim zaangażowanym osobom za wsparcie i pomoc w stworzeniu Centrum Opiekuńczo-Leczniczego Salus+ w Śremie. Przypomniała, że z usług Centrum korzystają nie tylko śremianie, ale wszyscy mieszkańcy powiatu śremskiego i okolicznych miejscowości. Przypomniała również, że Centrum prowadzi także usługi w ramach hospicjum domowego i poradni paliatywnej.

otwarcie hospicjum salus+ w Śremie (28)
Pomieszczenia hospicjum poświęcił ks. proboszcz Marian Binek/fot. D. Górna

Następnie przyszedł czas na kolejne punkty programu, czyli przecięcie wstęgi i poświęcenie pomieszczeń hospicjum. Były też ważne symbole. Dzieci z przedszkola Mali Bohaterowie pomogły w stworzeniu żonkilowego pola nadziei w kształcie serca. Z kolei przyjaciele hospicjum zostali poproszeni o symboliczne zasadzenie drzew wzdłuż budynku. Dopełnieniem był koncert Chóru Moniuszko dla pacjentów Centrum i słodki poczęstunek.

Zostaw komentarz