||

Miliony na SOR w Śremie. Jest też nowa karetka

Zenon Jahns, Michał Sobolewski Konferencja Prasowa
fot. M. Czubak
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Nowy ambulans już pojawił się w szpitalu w Śremie, a niebawem rozpoczną się długo wyczekiwane inwestycje na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Te ostatnie sfinansowane będą z programu inwestycyjnego w zakresie zadań polegających na modernizacji, przebudowie lub doposażeniu szpitalnych oddziałów ratunkowych realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia.


Berdychowski Wv

W środę 20 września w Śremie gościł poseł Zbigniew Dolata, który przywiózł dobre wiadomości dla szpitala i mieszkańców powiatu śremskiego. Nasza placówka znalazła się na liście rankingowej programu inwestycyjnego w zakresie zadań, polegających na modernizacji, przebudowie lub doposażeniu szpitalnych oddziałów ratunkowych realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Szpital wnioskował o blisko 15 mln zł na modernizację SOR-u i taką też kwotę otrzymał.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Dzięki staraniom pana starosty i pana prezesa ten szpital wygląda pięknie, ale będzie wyglądał jeszcze piękniej i będzie służył pacjentom – mówił poseł Dolata przy obwieszczaniu znakomitych informacji dla śremskiej lecznicy. – Ten SOR nie wygląda źle, ale będzie wyglądał fantastycznie. Personel będzie miał lepsze warunki pracy i lepsze możliwości w ratowaniu życia pacjentów i pacjenci będą mieli lepsze warunki, bo to przecież jest głównie dla nich robione. Ten program, który został ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia, można powiedzieć, że spadł nam jak z nieba – dodał Zbigniew Dolata.

Ponad 3 mln zł zasili kasę szpitala w Śremie. Na co pieniądze będą wydane?

Szpital wspólnie ze starostwem od dłuższego czasu starali się o pozyskanie środków zewnętrznych na remont SOR-u. W rozmowach uczestniczyli też posłowie: Zbigniew Dolata i Piotr Kaleta. W grę wchodziło tylko zewnętrzne źródło finansowania, bo szpital nie dysponuje środkami na tak wielkie inwestycje, a powiat spłaca jeszcze dług po SP ZOZ. Program więc był jedyną możliwą okazją do tego, aby plany mogły się ziścić.

To zwieńczenie procesu naszych starań – o środkach zewnętrznych na remont SOR-u mówi Michał Sobolewski, prezes spółki zarządzającej szpitalem. – Wszystkim zaangażowanym w ten proces bardzo dziękuję – dodał. – Nie ukrywam, że osobiście i zawodowo ja się z tego bardzo cieszę, ponieważ personel naszego szpitala będzie miał większy komfort i lepsze warunki pracy w naszym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym – przekazał prezes szpitala.

Zenon Jahns, Zbigniew Dolata, Michał Sobolewski
fot. M. Czubak

Z takiego obrotu spraw zadowolony jest również Zenon Jahns, starosta śremski, który formalnie sprawują nadzór nad szpitalem. – Nie pamiętam, żeby w ostatnich latach taką pulę środków jednorazowo szpital otrzymał. Bardzo się z tego cieszę i gratuluję panu prezesowi, dziękuję całemu zespołowi, który przygotowywał wniosek, dziękuję również panu posłowi – przekazał starosta śremski.

  Bartosz Kabaj: Kadra to fajna przygoda, a teraz z kolegami z Warty damy z siebie wszystko by jesienią grać w IV lidze

Szpital w Śremie otrzyma dokładnie 14 mln 754 tys. zł. Ponad 4,5 mln zł tej kwoty to będzie wartość sprzętu wraz z wyposażeniem dla pracowni endoskopowej. Pozostała część środków finansowych będzie przeznaczona na remont i modernizację SOR-u.

Nie tylko z ministerstwa. Szpital ze środkami od marszałka

Także do szpitala trafiły środki zewnętrzne z urzędu marszałkowskiego. To już kolejny raz, kiedy samorząd województwa wielkopolskiego wspiera śremską lecznicę. Tym razem pozyskano środki na nową karetkę pogotowia, która już znalazła się na wyposażeniu Szpitala Powiatowego im. T. Malińskiego w Śremie.

To jest najświeższa sprawa i de facto ona kończy pozyskiwanie sprzętu zakupionego w projektach w ramach WRPO. To jest karetka transportowa, która dedykowana jest pacjentom SOR-owskim – mówi Michał Sobolewski.

nowa karetka transportowa
fot. M. Czubak

Zenon Jahns podkreślił, że wspólnie z prezesem starają się od kilku lat o to, aby pozyskiwać środki zewnętrzne na doposażanie szpitala i to jak widać, się udaje. – Szpitala nie stać, żeby ze swoich środków takie sprzęty kupować, co najwyżej w jakiejś części udziałów własnych w zakupach szpital jest w stanie sobie poradzić budżetowo – zaznacza starosta. Tak właśnie było w przypadku zakupu nowego ambulansu, który w 85 procentach pochodzi ze środków zewnętrznych, a pozostałe 15 proc. to wkład własny szpitala.

Zastrzyk gotówki dla śremskiego szpitala

Powiat jednak na miarę swoich możliwości stara się wspierać placówki medyczne znajdujące się na terenie szpitala. Ostatnio powiat wsparł hospicjum poprzez likwidację bariery architektonicznej. W miejscu tym pojawił się podjazd dla wózków inwalidzkich, który znacznie ułatwia poruszanie się pacjentom hospicjum i ZOL, które mieszczą się w tym budynku.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz