||

Śremskie obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęte

IiwŚ Obchody W Parku 2023 (4)
fot. M. Czubak
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W rocznicę ataku zbrojnego na Polskę, który zapoczątkował II wojnę światową, śremscy pasjonaci historii i działacze społeczni, oddali hołd walczącym oraz poległym w czasie tego konfliktu zbrojnego.


Berdychowski Wv

Równo o godzinie 4.45 przed pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Wojska Polskiego w Parku Powstańców Wielkopolskich w Śremie rozpoczęły się rocznicowe obchody związane z wybuchem II wojny światowej.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Otwarty Powiat Śremski, Towarzystwa Historycznego Sireme oraz Śremskiego Instytutu Historii, w dość nielicznej, bo raptem kilkuosobowej grupie, stawili się przed pomnikiem, by oddać hołd dla ofiar II wojny światowej.

Wzorem minionych lat wydarzenie rozpoczęło się od krótkiej przemowy Emila Majsnera, po czym nastąpiło uruchomienie syreny alarmowej i odśpiewanie hymnu. Następnie Sebastian Witasiak ze Śremskiego Instytutu Historii krótko opowiedział o konflikcie II wojny światowej i jego początkach na Ziemi Wielkopolskiej. Kulminacyjnym punktem było złożenie zostały wiązanki kwiatowe, jak i zapalone zostały znicze pamięci.

Organizatorzy ponownie zauważyli, że w tym miejscu pamięci, w dniu takim jak dzisiejszy, nie powiewa flaga narodowa. Natomiast Mirosław Piasecki, współtwórca obchodów w tym miejscu, wyraził nadzieję, że w kolejnych latach te poranne obchody znacznie przybiorą na znaczeniu dla lokalnej społeczności.

Grupa około 12 osób obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęła wczesnym rankiem / fot. M. Czubak

To pierwsze z dzisiejszych obchodów tej smutnej dla Polek i Polaków 84. rocznicy ataku Trzeciej Rzeszy na wolną Polskę. Warto również nadmienić, że poranne uroczystości nie mają charakteru oficjalnego. Te oficjalne z udziałem przedstawiciel władz samorządowych odbędą się w samo południa na płycie rynku.

84. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Jeden komentarz

Zostaw komentarz