OSP Zaborowo wykluczone z zawodów. Gminny prezes OSP tłumaczy dlaczego

zawody pożarnicze
fot. arch. red. (M. Czubak)

Już w najbliższy weekend w Kołacinie odbędą się pożarnicze zawody dla jednostek OSP z gminy Książ Wielkopolski. Do zawodów nie zostało dopuszczone OSP Zaborowo, które ma status stowarzyszenia. Sprawdziliśmy, dlaczego tak się stało.


VW_Berdychowski_400_150(1)

W gminie Książ Wielkopolski ostatnio zrobiło się głośno za sprawą gminnych zawodów pożarniczych, które organizuje zarząd gminny OSP. W zawodach nie wystartują jednak wszyscy. Na liście startowej zabraknie OSP Zaborowo i to nie podoba się osobom, których dzieci mogłyby wystartować w zawodach, ale nie zostały do startu dopuszczone.

Zapytaliśmy organizatora, co stoi na przeszkodzie i dlaczego stowarzyszenie OSP Zaborowo nie wystartuje na zawodach w Kołacinie?

Zaproszenie na Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze w Kołacinie

W odpowiedzi otrzymaliśmy stanowisko Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego OSP w Ksiżu Wielkopolskim.

„Dnia 03.09.2023 roku w miejscowości Kołacin odbędą się zawody sportowo-pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Książ Wielkopolski. Jak co roku w zawodach udział weźmie 6 jednostek z naszego terenu. Strażacy będą zmagać się w dwóch konkurencjach, sztafecie oraz ćwiczeniu bojowym. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że do Zarządu Oddziału Miejsko Gminnego OSP RP w Książu Wielkopolskim wpłynął wniosek, stowarzyszenia o nazwie Ochotnicza Straż Pożarna w Zaborowie z próśbą o wciągniecie w nasze struktury.

Obecnie jesteśmy na etapie weryfikacji przez zarząd gminny statutu stowarzyszenia z Zaborowa oraz w dalszym ciągu oczekujemy na uzupełnienie brakującej dokumentacji przez zarząd stowarzyszenia z Zaborowa.

Mamy ogromna nadzieje, że już w kolejnej edycji zawodów sportowo-pożarniczych naszej gminy w 2024 roku stowarzyszenie z Zaborowa powiększy liczbę jednostek startujących w naszych strażackich zmaganiach.

Ze strażackim pozdrowieniami

Prezes Zarządu Oddziału Miejsko Gminnego,

dh Mirosław Stężycki”

[AKTUALIZACJA]

Do sprawy, już po naszej publikacji, postanowił odnieść się również prezes OSP Zaborowo, Grzegorz Sikorski, który uważa, że istnieje inny powód, dla którego jego stowarzyszenie nie zostało dopuszczone do zawodów.

Pan prezes Stężycki mija się z prawdą. Składaliśmy wniosek o wciągnięcie naszej jednostki w struktury związku OSP RP. Jesteśmy pełnoprawnym stowarzyszeniem OSP zapisanym w KRS jak wszystkie jednostki z naszej gminy, jedynie różnimy się tym, że nie jesteśmy w podziale bojowym. To nie zmienia faktu, że nie możemy startować w zawodach. Myślę że powód jest inny. Jaki, to trzeba sprawdzić.

– Grzegorz Sikorski, prezes OSP Zaborowo

Jeden komentarz

Zostaw komentarz