|||

Deszczowe Święto Plonów w Książu Wielkopolskim

Dozynki-Ksiaz-Wlkp.-2023-203
Gospodarzami tegorocznych dożynek powiatowo-gminnych byli starosta Zenon Jahns oraz burmistrz Teofil Marciniak/fot. D. Górna

W niedzielne popołudnie, 27 sierpnia w Książu Wielkopolskim mieszkańcy powiatu śremskiego obchodzili Święto Plonów. Gmina Książ Wlkp. nie ma szczęścia do dożynek, ponieważ w tym roku, jak i w ubiegłym podczas imprezy padał deszcz. Jednak nie przeszkodziło to przybyłym gościom w dobrej zabawie, ponieważ każdy był przygotowany na taką okoliczność.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Dożynki rozpoczęły się o godz. 15.00 uroczystą mszą świętą w kościele pw. NMP Wniebowziętej i św. Mikołaja, gdzie dziękowano Bogu za plony oraz poświęcono wieniec i chleb upieczony z mąki tegorocznych zbiorów. Następnie długi korowód skierował wszystkich do amfiteatru. Uczestnicy imprezy mieli okazję zobaczyć pojazdy straży pożarnej oraz pojazdy rolnicze, w tym także te zabytkowe.

Korowód dożynkowy/fot. D. Górna

Przybyłych na miejsce gości powitał występ mażoretek w akompaniamencie orkiestry dętej. Oficjalnego otwarcia dokonał starosta śremski Zenon Jahns słowami: Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim, czyli ogrodnikom, rolnikom, sadownikom, pszczelarzom za wasz trud, za waszą pracę. Ogromnie dziękuję polskiej wsi. Dziękuję za zebrane plony. Natomiast burmistrz Książa Wlkp. Teofil Marciniak podziękował wszystkim za tak liczne przybycie mimo złej pogody i życzył rolnikom udanych plonów, słońca i braku anomalii. Głos zabrał także poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Dolata, który dziękował rolnikom za ich trud.Jednym z gospodarzy dożynek był starosta śremski Zenon Jahns/fot. D. Górna

Starostami tegorocznych dożynek zostali Agnieszka Weber-Halaburda i Czesław Piasecki. Po części oficjalnej przed ksiąską publicznością wystąpił zespół folklorystyczny „Wielkopolanie”, który poprowadził obrzęd dożynkowy. Następnie uroczyście przekazano na ręce Zenona Jahns i Teofila Marciniaka bochen chleba, którym gospodarze dożynek poczęstowali gości i mieszkańców Książa Wlkp. W tym czasie na scenie królował chór Consensus.

Chór Consensus/fot. D. Górna

Wydarzeniu towarzyszyły również stoiska kulinarne. Swe specjały serwowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu śremskiego. Ksiąskie seniorki przygotowały wspaniałe robótki ręczne. Popularnością cieszył się także borówkowy zakątek i miód z Mchów, a także stoisko przygotowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Śremie. Można było na własnej skórze, przy pomocy alkogogli i narkogogli, przekonać się jak używki wpływają na naszą percepcję wzrokową. Dla dzieci największą atrakcją okazały się alpaki oraz plecenie warkoczyków.

Podczas dożynek swe specjały serwowały panie z KGW/fot. D. Górna

Tego dnia ksiąska publiczność udowodniła, że deszczu się nie boi. Najbardziej wytrwali skakali pod sceną do późnego wieczora. Jak zawsze furorę zrobił zespół Pagost. Uczestnicy świetnie bawili się także podczas występów Mariusza Kalagi, zespołu Septyma Band Jarosława Wiśniewskiego i kapeli Średzioki.

Zostaw komentarz