|

Tanie papierosy znikną z rynku. Zlikwidowano nielegalną fabrykę [FILM]

Tanie i nielegalne papierowsy w worku na odpady
Funkcjonariusze KAS wspólnie ze Strażą Graniczną zlikwidowali grupę przestępczą zajmującą się nielegalną produkcją i dystrybucją papierosów / fot. KAS

Funkcjonariusze wielkopolskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Straży Granicznej zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów w okolicy Poznania. W śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową Poznań Grunwald w Poznaniu zatrzymano 14 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw karnoskarbowych.


VW_Berdychowski_400_150(1)

  • Wielkopolska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Straż Graniczna zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów w okolicach Poznania.
  • Zatrzymano 14 osób podejrzanych o nielegalną produkcję i dystrybucję papierosów bez akcyzy.
  • Zabezpieczono 2,3 mln sztuk papierosów, tonę tytoniu oraz linię produkcyjną.
  • Straty dla Skarbu Państwa wyniosłyby ok. 4,2 mln zł, gdyby nielegalne papierosy trafiły na rynek.
  • Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Funkcjonariusze KAS wspólnie ze Strażą Graniczną zlikwidowali grupę przestępczą zajmującą się nielegalną produkcją i dystrybucją papierosów bez znaków akcyzy. Działania służb trwały od 18 do 21 lipca tego roku i wykonywane były w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową Poznań Grunwald w Poznaniu. W tym czasie równolegle w kilku lokalizacjach zatrzymano 14 osób oraz przeszukano 7 obiektów – w tym m.in. magazyn, mieszkania oraz halę, w której zabezpieczono kompletną linię produkcyjną w trakcie produkcji papierosów.

Sukcesywna akcja policyjna – Zatrzymane osoby za przestępczy proceder z papierosami bez akcyzy, straty dla Skarbu Państwa szacowane na 4,2 mln złotych

Zatrzymane osoby są narodowości polskiej, białoruskiej, ukraińskiej i mołdawskiej. Jak się okazało, dwie spośród nich były poszukiwane za inne przestępstwa. Wszystkim postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Cztery kluczowe osoby zostały tymczasowo aresztowane.

W wyniku prowadzonych działań zabezpieczono 2,3 mln sztuk papierosów i ponad tonę tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Zatrzymano też inne surowce do produkcji papierosów oraz kompletną linię technologiczną wraz z całym oprzyrządowaniem. W przeszukiwanych lokalizacjach zabezpieczono szereg innych dowodów, w tym profesjonalne zagłuszarki służące do zacierania śladów przestępstwa.

Gdyby nielegalne papierosy trafiły do obrotu handlowego straty Skarbu Państwa wyniosłyby około 4,2 mln złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy, a śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz