|||

Urodziny Miasta pod znakiem zapytania? Urząd czeka na wszystkie opinie

kosz na śmieci i kontener na odpady na parkingu
Trwa wielkie sprzątanie na parkingu, gdzie za 10 dni odbędą się Urodziny Miasta Śrem / fot. M. Czubak

Temat Urodzin Miasta Śrem ciągnie się od tygodni, a im bliżej wydarzenia, symbolicznych Dni Śremu, tym więcej ciekawostek wychodzi na światło dzienne.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Organizacja Urodzin Miasta Śrem nie przebiega tak sprawnie, jakby się tego chciało. Do wydarzenia zostało tylko 10 dni, a organizator nie ma w ręku najważniejszego dokumentu, czyli decyzji burmistrza Śremu o zgodzie na zorganizowanie imprezy masowej. Co do tego, że taka zgoda zostanie wydana, wątpliwości nie mamy żadnych, ale ratusz czeka na wszystkie opinie organów opiniujących. Te mogą nie wpłynąć w czasie.

Organizator tegorocznych Dni Śremu, które odbędą się pod szyldem RMF MAXX w ramach cyklu Lato na maXXa, już zgromadził większość z nich, ale nadal czeka na opinię Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Śremie. W zasadzie, to tutaj sam organizator jest sobie winien.Większość jest na „tak”

Swoje opinie wyraziły już Państwowa Straż Pożarna w Śremie, Komenda Powiatowa Policji w Śremie oraz Szpital Powiatowy im. Tadeusza Malińskiego w Śremie sp. z o.o.. Wszystkie te organy opiniowały pozytywnie w sprawie zorganizowania w naszym mieście wydarzenia o charakterze imprezy masowej.

Także i Sanepid wydał pozytywną opinię, ale dla wydarzenia na liczbę osób do 2 tysięcy. Pozostałe instytucje opiniowały imprezę masową do 5 tys. osób.

Sanepid nowy wniosek, w którym zwiększono liczbę osób, otrzymał dopiero w tym tygodniu, już po wydaniu opinii pozytywnej na zorganizowanie Urodzin Miasta dla maksymalnie 2 tysięcy osób. W związku z tym cała procedura opiniowania musi ruszyć na nowo. Teraz Sanepid, zgodnie z ustawowymi zapisami ma 14 dni na wydanie opinii. Zatem, gdyby urząd był bardzo skrupulatny, organizator mógłby nie dostać opinii w terminie przed rozpoczęciem wydarzenia.

Czy opinie dla ratusza są wiążące?

Zgodę, bądź też nie, na organizację Urodzin Miasta wydaje w naszym przypadku burmistrz Śremu. To ten organ jest władczy w tej kwestii. Decyzja ta może, ale nie musi być podparta opiniami i co więcej – może być także sprzeczna z tymi opiniami.

Dlaczego więc organizator musi je uzyskać? Bo do tego obligują go przepisy ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych.

W przypadku tegorocznych Dni Śremu raczej możemy być spokojni o pozytywną decyzję z ratusza. Organizator brał pod uwagę opinię organów opiniotwórczych i modyfikował wnioski w takim zakresie, aby faktycznie spełniały one wymogi bezpieczeństwa.

Urodziny Miasta Śrem. Letnia trasa koncertowa RMF MAXX „Lato #naMAXXa”

Zamkną ulicę Staszica?

Urodziny Miasta odbywać się będą na parkingu przy PGO S.A. Odlewnia Żeliwa Oddział w Śremie, w pobliżu ruchliwej ulicy Staszica, będącej fragmentem drogi wojewódzkiej 432. Wielu mieszkańców zastanawia się, czy droga ta na czas wydarzenia będzie zamknięta. Odpowiedź jest przecząca.

Nie ma zgody zarządcy na zamknięcie ruchu na tym fragmencie drogi. Podyktowane jest to m.in. tym, że w czasie wydarzenia zamknięta dla ruchu będzie ul. Zamenhofa, na której odbywać się będzie remont.

Gdyby zamknięto jeszcze Staszica, to jedyną drogą łączącą Jeziorany ze starą częścią Śremu byłaby ul. Kilińskiego i cały tranzyt przebiegałby właśnie przez Kilińskiego i Gostyńską.

Urodziny Miasta Śrem. Kto wystąpi na imprezie?

W Śremie zagra Ignacy. Pod tym pseudonimem kryje się Ignacy Błażejowski – polski piosenkarz, autor tekstów i kompozytor. Gwiazdą wieczoru będzie Agnieszka Chylińska, która po raz ostatni koncertowała w Śremie w czerwcu 2017 roku, podczas Dni Śremu.

Tegoroczne, inne niż zwykle Dni Śremu, rozpoczną się 4 sierpnia o godzinie 16.00.

Zostaw komentarz