|

Krzyż z niespodzianką w Esterpolu koło Brodnicy

zlepka pięciu zdjęć przedstawiających mężczyzn, notatkę i butelkę z notatką
fot. D. Niewński

Daniel Niewiński i Wojciech Lisek – tych dwóch panów z gminy Brodnica nie trzeba nikomu przedstawiać. Tym razem społecznicy wzięli się za odnowę krzyża w Esterpolu, który jak się okazało… skrywał niespodziankę.


VW_Berdychowski_400_150(1)

22 lipca poinformowano o pracach przy krzyżu w Esterpolu. Daniel Niewiński wspólnie z Wojciechem Liskiem wzięli się za jego remont. Zaczęło się od wykopania krzyża i przygotowywania miejsca pod wylewkę.

– Podczas odkopywania krzyża znaleźliśmy „kapsułę czasu” – butelkę z informacją o tym, kiedy postawiono stary krzyż, a miało to miejsce we wrześniu 1983 r., czyli prawie dokładnie 40 lat temu.

– Daniel Niewiński.

W „kapsule czasu” znajdowała się wiadomość o następującej treści:„Chrystusowi Królowi na większą część i chwałę! Nowy krzyż w roku Odkupienia stawia Esterpole 8 IX 1983 r.”

Na rewersie adnotacji znajdowały się z kolei nazwiska fundatorów, którzy jak rzecze notka znaleziona w „kapsule czasu” byli rolnikami. Znajduje się tu 10 nazwisk: Hemerling, Płocieniak, Szłapka, Kotkowiak, Ruszkowski, Tomczak, Miedziarek, Tomczak, Majster Lewandowicz.

Na nowy krzyż trzeba będzie poczekać około dwóch tygodni

Teraz trwają prace mające na celu przygotowania betonowej stopy oraz dokonania drobnych napraw w nowym krzyżu. Wszystko to ma na celu lepsze zabezpieczenie krucyfiksu. Jak przewidują lokalni społecznicy, osadzanie krzyża będzie miało miejsce gdzieś na początku sierpnia.

Zostaw komentarz