Dzieci umierają w wypadkach na quadach. Policja radzi jak jeździć bezpiecznie
fot. pixabay/W ostatnich dnia media donosiły o kilku wypadkach na quadach. Ich ofiarami były dzieci
 • Home
 • Aktualności
 • Dzieci umierają w wypadkach na quadach. Policja radzi jak jeździć bezpiecznie

Dzieci umierają w wypadkach na quadach. Policja radzi jak jeździć bezpiecznie

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W ostatnich dniach media donosiły o kilku wypadkach na quadach. Ich ofiarami były dzieci, które jeździły bez odpowiedniej opieki dorosłych. Policja wystosowała komunikat, w którym radzi, jak bezpiecznie korzystać z czterokołowca.


Berdychowski Kwiecien2 2024

 • Wypadek z udziałem quada i ciągnika rolniczego w gminie Iława spowodował poważne obrażenia dwójki rodzeństwa. W innym przypadku, 12-letni chłopiec zginął po utracie kontroli nad quadem.
 • Policja apeluje o bezpieczne korzystanie z quadów, z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem.
 • Najczęstszymi przyczynami wypadków są niedostosowanie prędkości i nieustąpienie pierwszeństwa.
 • Przed korzystaniem z quadów należy poznać przepisy i zastosować zdrowy rozsądek. Odpowiednie uprawnienia są wymagane w zależności od wagi pojazdu, a kierowcy i pasażerowie powinni nosić kaski ochronne.
 • W przypadku przewożenia dzieci do 7 lat, prędkość nie powinna przekraczać 40 km/h.
 • Policja apeluje do rodziców i opiekunów o dbanie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży korzystających z quadów.

Kilka dni temu dwie osoby zostały poważnie ranne po zderzeniu quada z ciągnikiem rolniczym w gminie Iława (woj. warmińsko-mazurskie). 14-latka i jej młodszy, dwuletni brat, którzy poruszali się quadem, z obrażeniami głowy zostali zabrani do szpitala.

Dramat wydarzył się również w małopolskiej wsi Pyzówka. Doszło tam do groźnego wypadku na quadzie, w którym życie stracił 12-latek. Z ustaleń policji wynika, że jadący bez kasku chłopiec najprawdopodobniej stracił panowanie nad pojazdem, a ten się na niego wywrócił.Większe i mniejsze wypadki powtarzają się niemal każdego dnia. Policja wystosowała komunikat, w którym radzi, jak bezpiecznie korzystać z tego pojazdu

Jazda quadem może być przyjemnością. Z tego typu pojazdów mogą korzystać podczas letniego wypoczynku osoby, które ukończyły 14 lat. Do bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z tych pojazdów potrzebne są jednak odpowiednie uprawnienia, doświadczenie oraz umiejętności.

Quady to czterokołowe pojazdy, które od kilku lat cieszą się popularnością. Najczęściej wykorzystywane są do jazdy sportowej, rekreacyjnej czy też przeprawowej. Ze względu na swoją konstrukcję tj. niewielki rozstaw kół, stosunkowo niewielką masę i przy tym osiągane znaczne prędkości trzeba jednak pamiętać, że łatwo może dojść do wywrócenia pojazdu. Dlatego też należy zachować rozwagę i nie zapominać o stosowaniu przepisów ruchu drogowego

Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych z winy kierującego quadem jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Warto wiedzieć czym jest czterokołowiec

Ustawodawca, w zależności od masy własnej pojazdu, podzielił je na czterokołowce i czterokołowce lekkie.

Czterokołowiec przeznaczony jest do przewozu osób lub ładunków, a jego masa własna nie przekracza w przypadku przewozu: rzeczy 550 kilogramów, a osób 400 kilogramów.

Czterokołowcem może poruszać się osoba, która ukończyła 16 lat i posiada uprawnienie w zakresie kategorii B1 lub B. Kategorie C, D, T nie uprawniają do prowadzenia czterokołowca, z wyjątkiem czterokołowca lekkiego.

Czterokołowiec lekki to pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kilogramów, a  konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Czterokołowcem lekkim może kierować osoba, która ma ukończone 14 lat i uzyskała prawo jazdy kategorii AM. Może prowadzić go również osoba, która posiada uprawnienie kat. A1, A2, A, B1, B,C1, C, D1, D, T.

Należy pamiętać o tym, że :

 • zarejestrowane i ubezpieczone czterokołowce i czterokołowce lekkie mogą jeździć po  drogach publicznych, w strefach ruchu i zamieszkania, ale nie mogą poruszać się po drogach ekspresowych i autostradach;
 • kierujący czterokołowcem oraz osoba przewożona są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Przepisu tego nie stosuje się do czterokołowców fabrycznie wyposażonych w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa;
 • przewożąc dziecko w wieku do 7 lat czterokołowcem, kierujący nie można przekraczać 40 km/h, co ważne w strefie zamieszkania prędkość dopuszczalna pojazdu i zespołu pojazdów wynosi 20 km/h.

Poza spełnieniem niezbędnych wymagań należy kierować się również zdrowym rozsądkiem.

Apelujemy do rodziców i opiekunów, by zadbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży szczególnie podczas poruszania się tego rodzaju pojazdami

podkreślają policjanci.

(źródło: policja.pl)

Zostaw komentarz