Image
fot. E. Majsner/We wtorek, w 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej, przedstawiciele śremskich środowisk historycznych złożyli w urzędzie petycję oraz kwiaty na cmentarzu
  • Home
  • Aktualności
  • 80. rocznica Rzezi Wołyńskiej. Śremianie uczcili pamięć ofiar

80. rocznica Rzezi Wołyńskiej. Śremianie uczcili pamięć ofiar

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary…” – apelują śremianie. We wtorek, 11 lipca minęła 80. rocznica Rzezi Wołyńskiej. Śremianie, pamiętając o ofiarach, złożyli kwiaty pod krzyżem na cmentarzu parafialnym oraz złożyli w śremskim ratuszu petycję. Czego ona dotyczyła?


Berdychowski Wv

We wtorek, w 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej, przedstawiciele śremskich środowisk historycznych złożyli w urzędzie petycję. Proszą w niej o to, by godnie upamiętnić ofiary ludobójstwa na Wołyniu.

Reprezentując różne osoby i instytucje (śremskie środowiska historyczne), złożyliśmy w urzędzie miejskim, na ręce zastępcy burmistrza Petycję, która ma na celu upamiętnienie wydarzeń i powstanie w Śremie miejsca, gdzie będzie można godnie wspomnieć i uhonorować Ofiary Ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947.

wyjaśnia Emil Majsner, radny powiatowy

Twórcy petycji, proponują, by w parku miejskim im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie nadać odpowiednią nazwę alei, która prowadziłaby spod bramy stadionu w kierunku Pomnika Żołnierza Polskiego.Dlaczego powinna powstać aleja?

W naszym kraju i gminie jest coraz większa liczba obywateli Ukrainy, którzy przyjechali w ostatnim czasie i niestety świadomość historyczna po obu stronach jest nadal znikoma. Uważamy, że konieczne jest miejsce pamięci i głośne mówienie o tym, co się wówczas wydarzyło oraz apelowanie do różnych instytucji o godne pochowanie i upamiętnienie ofiar. Wbrew pozorom, ma to na celu złagodzenie konfliktu, bo jak mówił Marian Turski “Auschwitz nie spadło nam z nieba…” i należy pokazywać prawdę historyczną zarówno Polakom, jak i Ukraińcom, by historia się nie powtórzyła

wyjaśniają twórcy petycji

Po złożeniu petycji, grupa śremian udała się na Cmentarz Parafialny w Śremie, gdzie przy krzyżu, stojącym w centralnym punkcie nekropolii, złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz.

Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą ofiary Rzezi Wołyńskiej

Również we wtorek, 11 lipca Sejm RP jednomyślnie przyjął uchwałę upamiętniającą ofiary Rzezi Wołyńskiej w 80. rocznicę zbrodni. – Zasadnicze znaczenie ma przeprowadzenie ekshumacji, godne pochowanie i upamiętnienie wszystkich ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich – czytamy w uchwale, której projekt przez aklamację kilka dni temu przyjęła sejmowa komisja kultury i środków przekazu.

Ponadto uchwała wspomina także o tym, że „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie upamiętnić wszystkie ofiary Rzezi Wołyńskiej. Na szczególne uznanie zasługują ci przedstawiciele narodu ukraińskiego, którzy z narażeniem życia przeciwstawiali się popełnianej przez swych rodaków zbrodni”.

80. rocznica rzezi wołyńskiej

80 lat temu, 11 i 12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na około 150 miejscowości zamieszkałych przez Polaków w powiatach: włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim dawnego województwa wołyńskiego. Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę, 11 lipca ludzi w kościołach.

Tzw. “Krwawa niedziela” jest uważana za szczytowy moment ludobójstwa dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1945. W wyniku ludobójczych działań na Wołyniu zginęło ok. 100 tys. Polaków.

Zostaw komentarz